Misyonu, Mars gezegeninin milyarlarca yıl önce mikrobiyal yaşamı destekleyip desteklemediğini incelemek olan NASA‘nın Curiosty adlı Mars gezgini kısa bir süre önce bir rekor kırdı ve bunu selfie ile belgeledi. Bir tepenin üzerinde bulunan geniş kaya tabakası Greenheugh Pediment’in tepesine çıkan gezgin, tırmandığı en dik arazi için bir fotoğraf aldı.

Curiosty’den selfie

Mars aracı gezgin Curiosty, kendi rekorunu kırdı

86 adet fotoğrafı, panorama şeklinde yerden 3,4 metre yükseklikten çekerek 60 derecelik selfie ile şovunu yapan Curiosity’nin bulunduğu yer de gözlerden kaçmıyor. Gezginin önünde sondaj yaptığı delik dikkat çekerken fotoğrafta toprak veya alüvyon gibi zemin de gözlemlenebiliyor. Tepeye tırmanmadan önce çalışmalar yapan gezgin keşif aracı etrafı ölçeklendirebilmek için 3 tur attı. Mars’ta 2696 gün geçiren araç, 6 Mart 2020’de, 2016 yılındaki 32 derece eğim rekorunu bir derece fark ile kaçırdı.

NASA, tüm çalışanlarını eve gönderiyor!NASA, tüm çalışanlarını eve gönderiyor!

Bir fotoğraf için birden fazla görüntü gerekiyor

Curiosty. rekorunu kırdı

Tırmanıştan önce, Curiosity, robotik kolu olarak bilinen selfie çubuğu ile kısa bir film kaydetmek için üstünde bulunan siyah beyaz navigasyon kameralarını kullandı. Gezgin keşif aracı, robotik kolun sonunda bulunan Mars Hand Lens Camera veya MAHLI kullanıyor. Bu kamera, bir alana daha yakından bakmak için kum taneleri ve kaya dokularının yakından bir görünümünü sağlar. Her MAHLI görüntüsü yalnızca küçük bir alanı kapladığından, gezgini ve çevresini tamamen yakalamak için birçok görüntü gerektiriyor.

Bu video Curiosity Mars gezgininin robotik kolu selfie çekerken nasıl hareket ettiğini gösteriyor.

SDNSDNShiftdelete.net