NASA, sismik inceleme aracı InSight ile Mars’taki araştırmalarını sürdürüyor. Mars’taki çalışmaları belirli aralıklarla kamuoyuyla paylaşan NASA şimdi de ses kayıtları hakkında bilgi verdi. InSight Mars yüzeyinde önemli kayıtlar gerçekleştirdi. InSight ses kaydı içinde güçlü deprem adayı olan seslerin de olduğu söyleniyor.

NASA açıkladı: “Mars’ta deprem oldu”NASA açıkladı: “Mars’ta deprem oldu”

InSight ses kaydı aldı! İşte Mars depremi

Mars’a indirilen sismik inceleme aracı InSight, insanların Mars hakkında bilgiler almasını sağlıyor. NASA son yaptığı açıklama ile InSight’ın 100’den fazla sesi kayıt altına aldığını açıkladı. Bu kayıtlar insanların duyabileceği şekilde işlenmiş bir halde yayınlandı.

Yayınlanan ses kayıtları içinde güçlü deprem adayı olabilecek seslerin olduğu da söyleniyor. 21 sesin güçlü deprem adayı olabileceği açıklanırken, diğer seslerin de yer sarsıntıları ya da başka şeyler olabileceği açıklandı. InSight aslında oldukça hassas bir robot. Kendi kol hareketlerini ve mekanik seslerini de kayıt altına alabilir. Aynı zamanda rüzgar sesini de duyabiliyor.

SDNSDNShiftdelete.net

Mars’ta ilk sismik yer sarsıntısı nisan ayında kaydedilmişti. Bilim insanları bu depremleri mercek altına alarak gezegenin oluşumu hakkında daha fazla bilgiyi ortaya çıkaracak.

NASA yaptığı açıklamasında Mars’ın Dünya ve Ay ile olan farklılıklarından da bahsetti. Kızıl Gezegen jeolojik açıdan Dünya kadar aktif olmadığı gibi, Ay’da bulunduğu gibi tektonik plakalara da sahip değil.