Teknoloji dünyasında bu yıl gerçekleşen en etkileyici sunumlardan bir tanesi, Haziran’daki Windows 11 tanıtımıydı. Bu tanıtımdan sonra şirket yeni nesil Surface ailesini tanıtmış ve 2021’den isteyebileceğimiz kadarını bize vermişti. Yılın sonuna yaklaşmış olsak da Microsoft, 9 Kasım’da gerçekleşecek yeni bir etkinliğin duyurusun yaptı. Peki bu etkinlikte neler olacak?

Apple’ın bu hafta başına gelen ilginç olaylarApple’ın bu hafta başına gelen ilginç olaylar

Microsoft, 9 Kasım’da kritik bir ürün tanıtabilir

Gerçekleşecek etkinliğin eğitim odaklı olacağı biliniyor. Yani bir ürün tanıtımıyla karşı karşıya olacağımızı kesin olarak söyleyemeyiz. Ancak Microsoft’un açıklamasına göre bu etkinlikte pandemi ile değişen eğitim dünyasının yeni teknolojik çözümlerini izleyeceğiz. Bu da tanıtılabilecek iki ürünün ihtimalini yaratıyor.

Birinci ihtimal, 9 Kasım’da Windows 11 SE işletim sisteminin tanıtılmasıdır. Bu işletim sistemi tanıtılırsa, Windows 11’in üniversitelerde ve okullarda kullanılması için optimize edilmiş bir halini göreceğiz. Ev kullanımı için tam olarak uygun olmasa da yeni bir Windows Education ürünü karşımıza çıkacak.

Diğer ihtimal ise yakın zamanda tanıtılan Surface Laptop ailesinin eğitim odaklı bir ürününün tanıtılması. Bu ürün de tıpkı Windows 11 SE ihtimali gibi. Surface Laptop SE adını alması muhtemel olan yeni cihaz tanıtılırsa, üniversite öğrencilerinin kullanımına uygun ve uygun fiyatlı bir cihaz karşımıza çıkmış olacaktır. Surface ailesi taşınabilirlik açısından son derece uygun cihazlar oldukları için bu iyi bir atılım olabilir.

Bir diğer olasılık ise bahsettiğimiz bu iki ürünün ikisinin de tanıtılması. Elbette bu ihtimal gerçekleşirse öğrenciler daha memnun olacaktır.

Uygun fiyatlı Surface Laptop hangi özellikleri içerecek?

Surface Laptop SE gelirse yeni nesle uygun fakat düşük donanımlı bir cihaz bizi karşılayacaktır. İçerisinde Windows 11’in ana sürümünü ya da SE sürümünü barındıracak Surface Laptop SE, Intel Celeron N4120 işlemci ve 8GB RAM ile gelecektir. 11.6 inç boyutunda ekranla hem tablet, hem de laptop olabilen cihazda maliyetin azaltılması için yalnızca USB-A ve USB-C portları olacaktır.

Sadece iki gün uzağımızda olan etkinliği merakla bekliyoruz. Siz en çok hangi ihtimal için heyecanlısınız?