Microsoft Surface serisi, üst düzey özellikleri ile profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Şirket Surface Go 3 ve Surface Laptop Go gibi giriş seviyesi cihazlar üreterek hedef kitlesini genişletmeye çalışsa da, tam anlamıyla istediğine ulaşamadı. Özellikle bilgisayarı basit işler için kullananlar tarafından sıkça tercih edilen Chromebook’lar rekabeti kızıştırıyorlar.

Microsoft’un üzerinde çalıştığı Surface Laptop SE modeli ortaya çıktı. Windows Central’ın haberine göre bu bilgisayar kullanıcıların eğitim hayatındaki ihtiyaçlarını gidermek amacıyla geliştiriliyor. Intel’in 2019 yılında piyasaya sürdüğü Celeron N4120 işlemciden güç alması beklenen cihazın işletim sistemi de özel olacak.

Surface Pro X tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatıSurface Pro X tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Surface Laptop SE, ‘Windows 11 SE’ ile piyasaya çıkacak

5 Ekim’de kararlı sürümü yayınlanan Windows 11’in SE takısına sahip özel versiyonu ilk olarak Haziran ayında gündeme geldi. Microsoft’un iptal ettiği Windows 10X projesinin yerine geçeceği tahmin edilen Windows 11 SE’nin, Google’ın Linux tabanlı bilgisayar işletim sistemi Chrome OS’e doğrudan rakip olacağı ileri sürüldü.

Windows 10X’i kısaca hatırlamamız gerekirse; bu işletim sisteminin, Windows 10’un ağır özellikleri ve servislerinden arındırılmış bir versiyonu olması bekleniyordu. 2019 yılında Microsoft’un resmen duyurduğu yazılımın Mayıs 2021’de rafa kaldırıldığı açıklandı. Ancak iddialar doğru çıkarsa, Microsoft “düşük özellikli Windows” fikrini hayata geçirmekte kararlı.

Surface Pro X özellikleri ve fiyatıSurface Pro X özellikleri ve fiyatı
Fotoğraf: Microsoft Surface Pro X

Bu noktada Windows 11 SE devreye girecek. Microsoft bu işletim sistemine Tenjin kod adına sahip Surface Laptop SE modelinde yer verecek. Intel Celeron N1420 işlemciden güç alacağı söylenen dizüstü bilgisayar, 1366×768 çözünürlüklü 11.6 inç ekranla gelecek. Kasasında USB-A, USB-C, kulaklık girişi ve AC tipi şarj bağlantı noktası da yer alacak. RAM’i ise 8GB olacak.

Microsoft, SE takısını ilk kez kullanmıyor. Döneminin popüler işletim sistemi Windows 98’de de ‘Second Edition’ (SE) karşımıza çıkmıştı. Windows 11 ve Surface Laptop’taki SE ibaresinin anlamı ise belirsizliğini koruyor. Cihaza dair bilinmeyen iki detay: fiyatı ve çıkış tarihi. Bunların ilerleyen günlerde detaylanacağı tahmin ediliyor.

Peki ya sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.