Microsoft, 2019 yılında katlanabilir Surface Neo tabletini tanıttı. İki ekranıyla öne çıkan cihaz, kullanılmadığı zamanlarda tıpkı kitap gibi katlanabilmesi ile dikkat çekmişti. Ekranların ikisi de 5.6 mm kalınlığındaydı ve şirketin tablet formundaki cihazlar için geliştirdiği Windows 10X işletim sistemiyle piyasaya çıkacağı açıklanmıştı.

Microsoft, Surface Neo’yu bilinmeyen bir sebeple rafa kaldırdı. Üstelik sadece bu tableti değil, Windows 10X’i de iptal etti. Şirket odağını tamamıyla 24 Haziran’da tanıttığı Windows 11’e çevirmiş durumda. Yıllar sonra Surface Neo, Netflix’in en iyi çıkış yapan filmi olarak görülen Red Notice’de kanlı canlı gözüktü.

Microsoft Surface SE tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatıMicrosoft Surface SE tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Microsoft Surface Neo geri mi dönüyor?

Başrollerinde Dwayne Johnson, Ryan Reynolds ve Gal Gadot’un yer aldığı Red Notice, 200 milyon Euro bütçesiyle Netflix’in en pahalı filmi olarak tarihe geçti. 6.5 puan ile IMDb’de listelenen Red Notice’nin bir sahnesinde, Reynolds’un canlandırdığı bir karakter elinde Surface Neo modelini tutuyor. Ekranda da Dwayne Johnson’un fotoğrafı yer alıyor.

  • microsoft surface neomicrosoft surface neo
  • microsoft surface neomicrosoft surface neo
  • microsoft surface neomicrosoft surface neo

Çift ekranlı katlanabilir Surface Neo’nun yeniden ortaya çıkması, Microsoft’un cihazı piyasaya sürmeyi düşündüğü ihtimallerini akıllara getirdi. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. Olayın perde arkasından bahsetmemiz gerekirse; Red Notice’nin geliştirme aşaması aslında iki yıldır sürüyor. 2019’da prodüksiyon sürecine geçilmesi bekleniyordu ancak, çekimler 2020’ye ertelenmişti.

Filmin ana çekimleri Ocak 2020’de, yani Surface Neo’nun henüz ertelenmediği bir zaman diliminde başladı. Eğer bu tablet piyasaya çıkacak olsaydı, Microsoft cihazın reklamını filmlerde ürün yerleştirme olarak yapacaktı. Red Notice de bunlardan bir tanesiydi. Filmin Surface Neo’lu sahneleri Ocak 2020’de çekildiğinden, haliyle cihaz günümüzde Netflix platformunda karşımıza çıktı.

Bilindiği kadarıyla Microsoft’un gelecek hedefleri arasında Surface Neo yok. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği etkinlikte eğitim odaklı Surface Laptop SE’yi ve Windows 11 SE işletim sistemini tanıtan şirket, ertelediği tabletin adını dahi anmıyor. Bu nedenle Surface Neo’nun piyasaya sürülmesi beklenmiyor.