NASA uzun yıllardır uzayın fotoğraflarını çekiyor ve her seferinde insanlık ile bu fotoğrafları paylaşıyor. Paylaşılan bu fotoğrafların güzelliğine dalıp gidiyorsunuz. NASA aynı zamanda teleskopları geliştirerek evrenin görüntülenmesi en uzak noktalarını bizler için daha da net hale getiriyor.

Çin’den yıldızlararası seyahat için önemli adımÇin’den yıldızlararası seyahat için önemli adım

NASA yeni teleskobunu bu görüntüler ile test etti

NASA‘nın yeni  Transiting Exoplanet Anket Uydusu kısaca TESS kısa bir süre önce sonsuz bir yıldız dizisi ile çevrili Samanyolu Galaksisinin panoramik fotoğraflarını çekti.

Neredeyse 10 yıl sonra 2018’de gücü tükenen Kepler Uzay Teleskobunun halefi olan TESS, zamanını gezegenleri ve yıldızları fotoğraflayarak geçiriyor. Ne de olsa evrendeki tek güneş sistemi bizimkisi değil. Bu zamana kadar Kepler, diğer yıldızların etrafında dönen 5000‘den fazla gezegeni tanımladı ve fotoğrafladı. Bu gezegenlerin küçük bir kısmı Dünyamıza benzerken büyük bir kısmı ise Venüs ve Neptün’e benziyordu.

Dış gezegenlerin keşfi yalnızca gezegenlerin nasıl oluştuğu ile ilgili düşünme biçimimizi değiştirmedi, aynı zamanda yaşamın evrende gizlenebileceği diğer yerleri de değerlendirmemize yardımcı oldu. Aşağıya bakmak ne kadar rahatlatıcı olsa da, yukarıya bakmak hep ilham verici olmuştur.