Uyduların manevra yapmasını sağlayan yakıtlar genellikle tükendiği zaman bu uydular uzaydaki çöplüğe karışıyor. NASA ve Northrop bu soruna bir çözüm geliştirdi. Artık yakıtı biten uyduları tekrardan göreve dahil edebilecek bir uzay aracı geliştirdi. İlk fırlatma tarihi 9 Ekim olarak belirlenmiş durumda.

NASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacakNASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacak

NASA ve Northrop iş birliği yaptı

Normalde uydulara çok fazla yakıt doldurulmuyor çünkü bu durum onların fırlatma işlemlerini oldukça maliyetli yapıyor. Bu yüzden en uygun düzeyde yakıt kullanılıyor. Uydular uzay çöplüklerinden kaçabilmek ve yörünge değiştirebilmek için sıvı yakıta ihtiyaç duyuyor. Northrop Grumman ve NASA, 9 Ekim’de bir Rus roketinde bulunan “türünün ilk” yakıt ikmali yapabilen gemisi Mission Extension Vehicle‘yi uzaya gönderiyor.

NASA ve Northrop - 1

NASA ve Northrop - 1

Açılışı MEV-1 yapacak ve üç ay içinde Intelsat uydusuyla birleşecek. Bu uyduya beş yıl boyunca hizmet sağlayacak. Ondan sonra diğer uydulara yardım edebilecek. Uzay aracının içerisindeki yakıt 10 yıl sürecek şekilde tasarlandı. Bu sayede birçok uyduya yardım etmesi bekleniyor.

İkinci uzay aracı olan MEV-2, 2020’de başka bir Intelsat uydusuna yardım edecek ve MEV-1 ile aynı miktarda yakıtla uzaya fırlatılacak. Tahminlere göre, her iki MEV uzay aracı da mevcut coğrafi uydularının yüzde 80’ini sabitleyecek performansa sahip.

MEV programı hızlanırsa NASA bu hizmetleri satın alabilir. NASA, düşük dünya yörüngesindeki uydulara yakıt ikmali yapmak istediği gibi yörünge içi servis teknolojisi üzerinde de çalışıyor.