Dünyamızın tek doğal uydusu Ay’da atılan ilk adımın üzerinden 50 yıl geçti. Neil Armstrong ile birlikte Ay’a giden bir diğer astronot Buzz Aldrin, NASA Ay fotoğrafı için yıllar sonra itiraf gibi bir açıklama yaptı, Ay’a bayrağı kendisinin diktiğini söyledi.

Ay modülü pilotu Buzz Aldrin ve kumandan Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969‘da Apollo Ay Modülü Şahin’i doğal uydumuzun yüzeyine indirdi. O anlar, Ay’a ABD bayrağı dikilmesiyle ölümsüzleşti.

NASA yönetici arıyor! Yıllık maaşı 188 bin dolarNASA yönetici arıyor! Yıllık maaşı 188 bin dolar

NASA Ay fotoğrafı hakkında gelen itiraf

Astronot Aldrin, Ay’a tarihi inişin sembolü haline dönüşen ve komplo teorilerini de beraberinde getiren fotoğrafı çevreleyen büyük bir gerçeği ortaya koydu.

Express‘te yer alan habere göre Aldrin, 2016 yılında Manchester Üniversitesi’nden Profesör Brian Cox ile yaptığı röportajında ABD bayrağını diken kişinin aslında kendisi olduğunu itiraf etti.

Buzz Aldrin, fotoğrafı çeken kişinin Neil Armstrong olduğunu belirtti. Böylece bayrağı Armstrong’un diktiğine yönelik genel kanı ortadan kalkmış oldu.

SDNSDNShiftdelete.net

Ay inişleri gerçekten oldu mu?

Röportajda söz konusu tarihi fotoğrafı hatırlatan Aldrin, Armstrong’dan “mükemmel bir fotoğrafçı” diye bahsetti ve ekledi: “Ay’da yürüyordum. Armstrong ‘hey, dur’ dedi. Ben de ona baktım ve anında fotoğrafımı çekti.”

Buzz Aldrin ayrıca, söz konusu fotoğrafta hareket halinde olduğunun net bir şekilde görüldüğünü de belirtti. “İnsanlar bana bunu soruyor çünkü çok iyi sahnelendi” diye konuştu.

Profesör Cox ise Ay’a inilmediği yönündeki iddialara değindi. “Ay inişleri oldu” diyen Cox, aksini iddia etmenin Amerika’nın hiç keşfedilmediğini söylemek anlamına geldiğini kaydetti.

1969 yılında Ay yüzeyine ilk ayak basan Neil Armstrong’un hafızalara kazınan sözleriyle bitirelim: Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.

Ay tozundan oksijen üretilecek!Ay tozundan oksijen üretilecek!