NASA Mars gezgini Perseverance ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Son olarak da Perseverance ile birlikte kullanılması beklenen Mars helikopteri çalışmaları da başarılı bir şekilde sonlandırıldı. NASA’nın yeni Mars çalışmaları için de geri sayım başlamış oldu.

Elon Musk uzaydan internet projesi hakkında konuştuElon Musk uzaydan internet projesi hakkında konuştu

NASA Perseverance ile Mars helikopteri çalışmasını tamamladı

Bir süredir üstünde çeşitli testler yapılan Mars helikopteri ile ilgili sona gelindi. Birbirini takip eden başarılı testler sonunda Perseverance ile birlikte çalışması konusundaki aşama da tamamlandı. Son olarak da montaj işlemleri geride bırakılmış oldu. Yeni Mars aracının en geç 5 Ağustos 2020 tarihine kadar Mars’a gönderilmesi planlanıyor.

Mars helikopteri

Mars helikopteri

NASA astronotları karantinaya alacakNASA astronotları karantinaya alacak

Şu an için takvimde herhangi bir aksaklık yaşanması beklenmediğini de belirtmekte fayda var. Şimdiye kadar NASA, Mars gezginleri ile oldukça iyi sonuçlar almayı başardı. Mars’ta hava aracı ile nasıl sonuçlara ulaşacağı ise büyük bir merak konusu.

NASA Mars çalışmalarını, Perseverance indiğinden itibaren başlatmış olacak. Ancak helikopterin aktif olması için bir süre beklemek gerekecek. Yapılan açıklamalara göre, iniş alanından uzaklaşıldıktan sonra yeni geliştirilen Mars helikopteri, 30 gün boyunca havadan Mars çalışmalarını farklı bir şekle ulaştırmış olacak.

Şu an için tüm çalışmalar, fırlatma işlemine çevrilmiş durumda. Planlanan zamanda gönderilmesi için NASA’nın çalışmaları hız kazanacak. Bu süreçte yeni bilgiler de paylaşılmaya devam edecektir.