RTX 30 serisi Ampere ekran kartları için hazırlıklarını sürdüren NVIDIA’nın, yaz aylarında ürünlerini tanıtması bekleniyordu. Sızdırılan belgeler sonucunda, NVIDIA Ampere ekran kartları çıkış tarihi de ortaya çıktı. 7 nm litografiye sahip Ampere ekran kartları, yüzde 50’ye yakın performans artışı sunmayı hedefliyor.

Daha önce sızdırılan RTX 3080 referans modelini sizlerle paylaşmıştık.

NVIDIA GeForce RTX 3080 görüntülendi!NVIDIA GeForce RTX 3080 görüntülendi!

NVIDIA Ampere ekran kartları çıkış tarihi ortaya çıktı

igorsLAB tarafından sızdırılan belgeler sonucu, Ampere ekran kartlarının çıkış tarihi de ortaya çıktı. Belgelere göre, RTX 30 serisi ekran kartların üretimine Ağustos ayında başlanacak. Eylül ayında ise kartların tanıtılması bekleniyor. RTX 3080 haricinde, birde RTX 3090 ekran kartının çıkarılması planlanıyor.

Sızdırılan referans tasarım sonucu oluşturulmuş render görselidir.

RTX 30 serisi, şu anda tasarım doğrulama testi için yapılan DVT aşamasında. Bu da, sızdırılan referans kart tasarımlarını açıklıyor. Bu tasarım henüz test aşamasında. Ortaya bir ürün çıkarıldıysa, büyük ihtimalle kartların nihai tasarımı da bu şekilde olacaktır. Ancak, tanıtım tarihine kadar bu tasarımın değişme ihtimali de var.

Temmuz ayının başında ise, kararlaştırılan tasarımın test örneği aşamasının başlaması planlanıyor. Test örneğin aşamasının ise Temmuz ortasına kadar tamamlanması bekleniyor. Kartın seri üretimine ise Ağustos ayında başlanacak.

NVIDIA Ampere ekran kartları çıkış tarihi ise Eylül ayı olarak belirlenmiş. Tanıtıma ek olarak bu ay içerisinde, performans testlerinin de paylaşılması bekleniyor. Çizelgeye baktığımız zaman, ekran kartlarının BIOS güncellemesini Ağustos ayının başında alması bekleniyor. Bu durumda, Ağustos ayına kadar sızdırılan performans testleri, gerçek performansı yansıtmayacaktır.

Bu zaman kadar görülmemiş bir referans tasarım üzerinde çalışan NVIDIA, geçmişte çalıştığı iki farklı OEM üreticisi ile birlikte çalışıyor. Üst seviye kartların soğutucu bloğunun ise 150 dolara mal olduğu belirtiliyor. Referans kartlarda, standart ekran kartlarına kıyasla çok daha kaliteli malzeme ve birinci sınıf soğutma çözümü kullanılması planlanıyor.

Bununla birlikte seriye RTX 3090 ekran kartının eklenmesi, kafaları karıştırmış durumda. Son zamanlarda 9 rakamı, i9 ve Ryzen 9 gibi üst seviye ürünleri temsil ediyor. NVIDIA’da aynı durumu amaçlamış olabilir.