Ekran kartı üreticisi ve tasarımcısı olarak tanıdığımız NVIDIA kritik bir karara imza atıyor. Şirket veri merkezindeki operasyonları ve yeni ürünleri için ARM tabanlı işlemci kullanmak istiyor.

Şirketin ARM işlemciler satın alacağı konusu gündeme geldi. Peki oyunculara yönelik ürünler satan bir firma neden bu işlemcilere ihtiyaç duyuyor? İşte cevabı.

Orta seviye akıllı telefonlar için yeni işlemci!Orta seviye akıllı telefonlar için yeni işlemci!

NVIDIA, ARM tabanlı işlemci satın alabilir

Ortaya atılan bazı dedikodulara göre firma ARM işlemciler satın almak için planlar yapıyor. Bu mimariyi oyuncu donanımları üreten bir firmanın satın alması pek akıl işi gibi görünmüyor. Daha önce Shield TV ürününde ARM tabanlı işlemci kullanan NVIDIA, bu planları devam ettirmek istiyor olabilir, belki de bu ürünle ilgili daha büyük adımlar görebiliriz.

NVIDIA arm tabanlı işlemci

NVIDIA arm tabanlı işlemci

Japon şirket SoftBank 2016 yılında 32 milyar dolar ödeyerek ARM Holdings’i satın almıştı. Daha sonradan bu karardan pişman olmuş olabilir, zira SoftBank satın aldığı şirketi 2023 yılına kadar elden çıkarmak istiyor. Bu noktada NVIDIA ve SoftBank arasında işlemci alışverişinin konuşulması önemli bir olay.

ARM tabanlı işlemcilerin sağladığı yüksek verim onu sunucularda kullanılmak için iyi bir seçenek haline getiriyor. Zaten sunucu tarafında kullanıldıklarına da şahit olmuştuk. Şirketin planları bir kenara dursun, bakalım ilerleyen zamanlarda ARM mimarisi hangi alanlarda kullanılacak.