Radeon RX 5700 ve 5700 XT kartlarının tanıtılmasının üzerinden bir yıl geçmişken, yıl sonuna yaklaştıkça yeni AMD ekran kartları hakkında da detaylar gelmeye başladı. RDNA 2 mimarisini kullanacak olan bu ekran kartları, Navi kod adıyla gelecek. Bu ekran kartı serisinde, AMD’nin Big Navi olarak adlandırdığı birde amiral gemisi bulunuyor. Son gelen sızıntılara göre, AMD Big Navi ekran kartı VRAM değeri ile şaşırtacak.

Yeni Radeon ekran kartlarının yıl sonunda tanıtılması bekleniyor. Radeon ekran kartlarına ek olarak AMD, yıl sonunda 4. nesil Ryzen işlemcilerini de tanıtacak.

RDNA2 mimarili AMD Radeon RX ekran kartları geliyorRDNA2 mimarili AMD Radeon RX ekran kartları geliyor

AMD Big Navi ekran kartı VRAM değeri ile şaşırtıyor

RDNA 2 mimarisi ile birlikte bir önceki mimariye kıyasla yüzde 50 performans artışı yaşamayı hedefleyen AMD, Navi kartlarını geliştirilmiş 7 nm üretimden geçirecek. Piyasada bulunan RX 5000 serisi, bundan bir yıl önce 7 nm üretim ile birlikte gelmişti. TSMC üretimi çipleri kullanacak olan AMD, NVIDIA’nın Ampere ekran kartları ile mücadele edecek. Ampere ekran kartlarının ise 7 nm TSMC üretimi yerine, 8 nm Samsung üretimi çipler ile birlikte gelme ihtimali var.

Twitter kullanıcısı Rogame, Navi 21 ekran kartları için dört farklı versiyonun olacağını belirtti. Kartların özellikleri hakkında da bazı detaylar da ortaya çıktı. AMD Big Navi ekran kartının VRAM değeri ise 16 GB olarak sızdırıldı. Buna ek olarak Navi ekran kartları 80 kontrol ünitesi (CU) ve 5120 akış çekirdeği (stream processors) ile birlikte geliyor. NVIDIA ise, ekran kartlarında daha çok CUDA çekirdeklerini kullanıyor.

Rogame Tarafından sızdırılan bilgilere göre, Navi 21 için gelecek dört model şu şekilde:

  • Navi 21 XTX (0x731F: D0)
  • Navi 21 XT (0x731F: D1)
  • Navi 21 XL (0x731F: D3)
  • Navi 21 XLE (0x731F: DF)

Verilen kod adlarını Radeon RX 5000 serisi ile kıyasladığımız zaman, hangi kartın ne seviyede olduğu da ortaya çıkmış oluyor. XTX kod adı, daha önce AMD’nin en güçlü kartlarından birisi olan Radeon RX 5700 XT 10. yıl sürümü için kullanılmış. RX 5700 XT için XT, RX 5700 için XL ve 5600 XT için de XLE kod adları kullanılmıştı.

Sızıntılara göre AMD, Big Navi ekran kartı için en az iki farklı model sunmayı planlıyor. Bunlardan birisinin 16 GB GDDR6 VRAM değerine sahip olması beklenirken, diğerinin ise 12 GB GDDR6 VRAM değerine sahip olması bekleniyor. 16 GB VRAM kapasiteli amiral gemisinin veri yolu arabirimi 512-bit olduğu belirtilirken, 12 GB model için bu değerin 384-bit olduğu belirtildi.

16 GB VRAM kapasitesine sahip model, büyük ihtimalle XTX kod adlı model olacak. Ancak sızıntılara göre, yeni XTX modelinin sıvı soğutuculu özel bir model olma ihtimali de var. Bu durumda amiral gemisi XT kod adı ile gelecektir.

XL kod adlı modelin de 12 GB VRAM ile gelmesi beklenirken, XLE kod adlı modelin 8 GB VRAM ile gelmesi bekleniyor. Buna ek olarak yeni Navi ekran kartları, donanım destekli ışın izleme teknolojisini de destekliyor olacak.

Yeni Navi 21 ekran kartlarının Kasım ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Öte yandan, NVIDIA’nın Ampere ekran kartları ise Eylül ayında raflardaki yerlerini alacak.