Nvidia’nın yeni RTX serisi birçok oyuncu tarafından merakla bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda hakkında bazı sızıntılar çıkan Nvidia RTX 3080 TI, bu kez boyutu ile gündeme geldi. İddialara göre yeni modelin boyutu beklenenden daha ergonomik olacak.

ASUS GeForce RTX 3080 Ti ekran kartı ortaya çıktıASUS GeForce RTX 3080 Ti ekran kartı ortaya çıktı

Nvidia RTX 3080 TI boyutu ile gündemde

Her ne kadar yeni nesil oyuncu kasaları yeterli alana sahip olsa da bazı kullanıcılar için ekran kartlarının büyüklüğü sorun haline gelebiliyor. Bu sebepten dolayı daha düşük özelliklere sahip model seçmek zorunda kalan kişileri sevindirecek bir iddia ortaya atıldı.

Nvidia RTX 3080 TI boyutu ile gündemde

Nvidia RTX 3080 TI boyutu ile gündemde

SSızıntılar ile bilinen Twitter kullanıcısı KatCorgi, yeni modelin boyutları hakkında bilgi verdi. Yapılan ölçümlerde 627 mm² kalıba sahip olacağını belirten KatCorgi, beklenenden daha küçük boyutlara sahip olacağını ifade etti.

754mm² boyutunda kalıba sahip olan RTX 2080 TI modelinden oldukça küçük olan 3080 TI, daha az verime sahip parçalarla üretileceği ve bu yüzden güç tüketiminin artacağı da iddialar arasında yer alıyor.

320 W TDP değeri ile karşımıza çıkacak olan model, 12 GB GDDR6 belleğe,  382 bit değere ve 672 GB/s hız aktarımına sahip olacak.