Eylül ayının yaklaşması ile birlikte, NVIDIA’nın Ampere ekran kartlarını tanıtmasına aylar kaldı. Tasarım aşamasını yeni geçmiş olan Ampere ekran kartları, 7 nm litografiye sahip TSMC çiplerini kullanıyor. Turing mimarisine kıyasla yaklaşık yüzde 30 performans artışı yaşanacağı belirtilen kartlar, tüketiciler tarafından merakla bekleniyor. Şimdi ise, NVIDIA RTX Ampere ekran kartı performans testi ortaya çıktı.

Sızan performans testinin RTX 3080, 3080 Ti ve 3090 gibi üst seviye bir karta ait olduğu belirtiliyor.

NVIDIA Ampere ekran kartları çıkış tarihi sızdırıldı!NVIDIA Ampere ekran kartları çıkış tarihi sızdırıldı!

NVIDIA RTX Ampere ekran kartı performans testi ortaya çıktı

RTX 3000 serisi Ampere ekran kartları için hazırlıklarını sürdüren NVIDIA, Haziran ayı itibariyle sıkı bir sürece girdi. Referans kart tasarımı tamamlanırken, test aşamalarının başlanmasına ise az bir süre kaldı. Kartların seri üretimlerinin, Ağustas ayında başlaması planlanıyor.

Time Spy 3D testinde boy gösteren yeni NVIDIA ekran kartı, hız aşırtma uygulanmış RTX 2080 Ti kartının gerisinde kalıyor. GA102 kod adlı kartın, en tepe model kartlardan birisi olacağı belirtildi. Sızan bilgiler doğrultusunda, GA102 modelinin 3 farklı VRAM modele sahip versiyonları test ediliyor. Bunlardan ilkinin 24 GB VRAM, ikincisinin 12 GB VRAM ve sonuncusunun ise 10 GB VRAM‘e sahip olduğu belirtildi.

Tepe model NVIDIA RTX Ampere ekran kartı, 2080 Ti referans modeline kıyasla yüzde 30 daha fazla performans elde ediyor. Ancak Evga’nın hız aşırtma uygulanmış kartına kıyasla yüzde 2.18 geride kalıyor.

Bu durumun nedeni ise, büyük ihtimalle kartın henüz test aşamsında olması.. Yeni kartların BIOS güncellemeleri, Ağustos ayının başında verilecek. Bu sebeple Ağustos ayına kadar çıkan performans testlerinin tam performansı yansıtmayacağını belirtmiştik.

Gelecek güncellemeler sonrası kartların performansı artacaktır. Ancak şuan test edilen NVIDIA ekran kartının hangi model olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak, RTX 3080 veya üstü bir model olduğu düşünülüyor.