Geçtiğimiz haftalarda Oppo 125W hızlı şarj özelliğini tanıttı. Akıllı telefon bataryalarının şarj süresi ile ilgili ciddi çalışmalar yürüten şirket, bu adımıyla çıtayı epey yükseltti. Ortalama 20 dakikada tam şarj sağlayan özellik ile ilgili yapılan araştırma kullanıcıların gözünü korkuttu.

Bu hızlı şarj sisteminin bataryaya olan aşınma etkisi sanılandan daha fazla olabilir.

OnePlus telefonlar için Always on Display özelliği netleşti!OnePlus telefonlar için Always on Display özelliği netleşti!

Oppo 125W hızlı şarj özelliği için korkutan araştırma

Hızlı şarj teknolojisi adı gibi hızlı gelişen bir teknoloji olsa da uygulanan yüksek akım bataryayı daha çok aşındırıyor. Bu duruma karşı önlemler alınması gerekiyor ve bataryanın şarj hızı ile aşınma durumu arasında bir orantı kurulması gerekiyor. Firma yeni hızlı şarj özelliğini tanıtırken ortalama 800 şarj döngüsü sonrasında batarya sağlığının yüzde 80‘e düştüğünü belirtmişti.

oppo 125w hızlı şarj

oppo 125w hızlı şarj

Bu sağlık değeri oldukça iyi görünse de İtalyan şirketin yaptığı araştırma bunun tersini söylüyor. YouTube’da paylaşılan test videosunda 65W hızlı şarj teknolojisi ile bir Oppo modeli şarj ediliyor. 255 şarj döngüsünden sonra batarya sağlığı  yüzde 90’a geriliyor. Yani telefonu aldıktan bir yıl sonrasında bataryanızın ömründe ciddi bir düşüş yaşanıyor. Düz bir hesap yapacak olursak 125W akım, bataryayı 500 şarj döngüsü sonrasında yüzde 80 sağlık durumuna getirecek.

500 şarj döngüsünü tamamlamak için yaklaşık bir buçuk yıl geçmesi gerekiyor. Telefonunuzu genellikle her gün, bazı durumlarda iki günde bir şarj ediyorsanız bir buçuk yıl boyunca batarya sizi idare edecektir.

Bakalım, Oppo 125W hızlı şarj özelliği için nasıl bir önlem alacak. Size bir soru; akıllı telefonunuz yarım saat içerisinde tam şarja ulaşacak fakat her yıl bataryanız yüzde 20 sağlık kaybedecek. Kabul eder miydiniz?