Geçtiğimiz hafta PS5 lansmanında konsolun PlayStation 5 Digital Edition adlı farklı bir sürümünü görmüştük. Dijitalleşen oyun dünyasında her üç oyundan birinin dijital olarak edinildiğini söyleyen Sony, böyle bir yola gitmişti. Aslında dijital oyun konsollarıyla ilk defa Xbox One S ile tanışmıştık, şimdi ise Sony’den bu adımı görüyoruz.

Fiyat ve performans arasındaki eşitliği korumaya çalışan konsolda maliyetleri azaltmak için Blu-Ray sürücüsü bulunmayacak. Bu değişikliğin konsolun fiyatına ne kadar yansıyacağı merak konusu oldu.

Sony PlayStation 5 özellikleri belli olduSony PlayStation 5 özellikleri belli oldu

PlayStation 5 Digital Edition fiyatı yüzleri güldürebilir

Konsol hakkındaki tartışmaların ardı arkası kesilmiyor, Blu-Ray sürücüsünün maliyetini araştıran kaynaklar, bu sürücünün üretimdeki maliyetinin 20 dolar olduğunu söylüyor. Buna göre Digital Edition sürümünün en az 20 dolar, büyük ihtimalle 50 dolar daha ucuz olacağını söyleyebiliriz.

digital edition

digital edition

Microsoft’un Xbox One S oyun konsolunun dijital sürümü, Blu-Ray sürümün aksine 50 dolar daha ucuzdu. Bu stratejiyi Sony de uygularsa yaklaşık 350 TL daha ucuz bir cihaz görebiliriz. Bu eksikliğin fiyata 100 dolar olarak yansıyacağını savunanlar olsa da bu ihtimal daha uzak görünüyor.

Bu cihazların zararına satılmasındaki en büyük sebep asıl gelirin oyunlardan elde ediliyor olması. Dijital olarak satılan oyunlar kutulu oyunlardan ortalama 8 dolar daha ucuza mal ediliyor. 10 oyun alan bir oyuncu, Sony’e geliştiriciden aldığı pay dışında 80 dolar kâr ettiriyor. Böyle bir strateji uygulayıp hem ucuz bir konsol satmak, hem de oyunların maliyetini azaltmak müşterinin ve üreticinin işine geliyor.

Bildiğimiz kadarıyla PlayStation 5 Digital Edition, daha pahalı olan kardeşi ile 2020 yılının sonlarında piyasaya sürülecek. Piyasaya sürülmelerinden kısa bir süre önce fiyat etiketlerinin resmi olarak açıklanacağını söyleyebiliriz.