Çip üreticileri, yeni yonga setlerini piyasaya sürmek için artık geri sayıma başladı. Bunların başında gelen Qualcomm ve MediaTek; Snapdragon 898 ve Dimensity 2000 işlemcileriyle kıyasıya rekabete girecek. Her iki işlemcide gelecek yılki amiral gemisi modellere güç verecek.

MediaTek’in yeni yonga seti Dimensity 2000, kısa süre önce AnTuTu testlerinde benzeri görülmemiş bir skorla görüntülendi. Snapdragon 898’e direkt rakip olacak bu işlemci, testlerden aldığı 1 milyon üstü skorla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

MediaTek ile Qualcomm rekabeti kızışıyor!MediaTek ile Qualcomm rekabeti kızışıyor!

MediaTek Dimensity 2000, AnTuTu’da 1 milyonu geçmeyi başardı

MediaTek’in yeni işlemcisi, tanıtım tarihine doğru yaklaşırken artık somut sızıntılarıyla ortaya çıkmaya başladı. MT6983 kod adını taşıyan bu işlemci, henüz tam optimize olmamasına rağmen oldukça iyi bir performans ortaya koyuyor.

AnTuTu’nun kapsamlı testlerinden geçen Dimensity 2000, bu platform üzerinden 1002220 puan aldı. Bu, MediaTek’in gelecek yıl amiral gemisi pazarında büyük bir paya sahip olacağını ortaya koyuyor. Peki Dimensity 2000 ne gibi özelliklere sahip olacak?

Öne çıkan raporlara göre Tayvanlı üreticinin yeni yonga seti, tıpkı Qualcomm’un Snapdragon 898 yonga seti gibi 4nm işlem sürecine dayanacak. Ancak Snapdragon 898’den farklı olarak Dimensity 2000, Samsung’un 4nm süreci yerine TSMC’nin 4nm’lik sürecinden geçiyor.

Şu anda seri üretimi aşamasında olan Dimensity 2000, yine Snapdragon 898 ile aynı mimariye sahip olacak. Süper büyük çekirdek tarafında Cortex X2’den destek alacak bu işlemci, 3.0 GHz üzerinde performans sergileyecek.

MediaTek’in Dimensity 2000 yonga seti, AnTuTu testlerinde oldukça iddialı bir puan aldı. Peki Qualcomm nasıl bir işlemci hazırlıyor? Sizce Snapdragon 898’de aynı performansı sergileyebilecek mi? Yorumlarda tartışalım.