Xaiomi, geçen sene başladığı agresif satış planına devam ediyor. Özellikle orta üst seviye akıllı telefon piyasasında marka herkese hitap etmenin peşinde. Bu anlamda Redmi K50 serisi beklediğimizden daha kalabalık şekilde karşımıza çıkacak. MIUI kodlarında ortaya çıkan yeni modellerin farklı adlarla karşımıza çıkması da olası. Ancak sızıntıya göre MIUI kodlarında, kod adıyla belirtilen Mattisse ve Munch modelleri K50 series adı altında yer alıyor.

Xiaomi’den beklenen MIUI 13 açıklaması!Xiaomi’den beklenen MIUI 13 açıklaması!

Kafalar karıştı, Redmi K50 serisi kaç modelden oluşuyor?

Geliştiricilerin MIUI kodlarında bulduğu son kodlara göre K50 serisi beklendiğinin aksine üç değil dört telefonla gelecek. Ancak ortaya çıkan bilgilere bakılırsa Redmi K50 Pro Plus için bir kod paylaşılmadı. Ancak daha önce akıllı telefonun teknik detayları ortaya çıkmıştı. Bu anlamda telefonlar ortaya çıkana dek bu kafa karışıklığı devam edecek gibi görünüyor.

Sızıntıya göre Redmi K50 serisinde Pro Plus yer almıyor. Ancak model hakkında çok fazla sızıntı olması da kafa karıştırıcı

Yeni yapılan sızıntıya göre, Redmi K50 (Poussin), K50 Pro (İngres), Munch ve Matisse olmak üzere dört modelin kod adı sızdı. Bunlardan Munch ve Matisse işlemci tarafında farkı tercihlerle öne çıkıyor. Bu anlamda Munch modeli için işlemci tarafında Snapdragon 870 Plus gibi bir işlemciden bahsediliyor. Hali hazırda 7 nm işlemci mimarisine sahip olan Snapdragon 870‘in, plus takısı almış bir versiyonu yok. Bildiğiniz gibi plus takısı Qualcomm’un çekirdek performansı artırılmış işlemcilerde kullandığı bir isimlendirme. Ancak bu isimlendirme şimdiye kadar sadece amiral gemisi işlemcilerde yer aldı.

Xiaomi’nin K50 serisinde tek işlemci sürprizi bu değil. Buna göre Matisse kod adlı K50 modelinde ise MediaTek Dimensity 2000 yerini alacak. TSMC’nin 4nm fabrikasyon sürecinden geçen işlemci Snapdragon 898‘in de en büyük amrial gemisi rakiplerinden biri. Bu anlamda işlemcinin kullanıldığı model K50 serisinde çok farklı bir yere sahip olacak.

Özellikle AnTuTu testinde 1 milyon barajını aşan işlemci Qulacomm’un da amiral gemisi pazarında en büyük rakiplerinden biri olacağını gösterdi.

Redmi K50 serisi ve bilinen özellikleri

Ortaya çıkan özelliklere bakılırsa Redmi K50 özellikleri arasında Samsung’un E5 Amoled paneli ve 48 Megapiksel ana kamera detayları ortaya çıktı. Buna göre Redmi K50 Pro modelinde ise yine E5 Amoled panel ve 50 Megapiksel ana kamera karşımıza çıkacak.

Görselde yer alan telefon Redmi K40 Pro modelidir

K50 serisinin en üst seviye akıllı telefonu K50 Pro Plus ise yine E5 Amoled panel ve 108 Megapiksel ana kamera ile gelecek. Ancak bunların dışında K50 Pro Plus özellikleri arasında işlemci detayı da karşımıza çıktı. Buna göre amiral gemisi katili olacak telefon Snapdragon 898 ile gelecek. Redmi K50 Pro Plus modelinde ayrıca 120W hızlı şarj desteği de karşımıza çıkıyor. Bunun yanında serinin tüm modellerinde JBL destekli hoparlör yer alacağı da iddialar arasında.

Son ortaya çıkan bilgilere bakılırsa Redmi K50 serisi özellikleri arasında ekran altı kamera ve ekran altı parmak izi gibi son dönem teknolojileri de yer alacak. Ancak bu özelliklerin K50 Pro ve Pro Plus modelinde kullanılma ihtimali yüksek.