Resident Evil 7 inceleme ile uzun süre sonra tarz değiştiren Resident Evil 7 için ilk yorumlarımız hayli iyi olsa da, uzun oyun saatlerinin ardından aynı etkiyi yaratabiliyor mu? İşte cevabı.

Resident Evil 7 nasıl bir oyun?

Resident Evil 7 bizlere gerçekten de farklı ve bir o kadar da tanıdık gelen bir atmosferi sunuyor. Tanıdık kısmına aldanmayın çünkü ilk kez kendinizi RE atmosferi içinde hissedemiyorsunuz. Daha çok Amnesia, Outlast gibi oyunların havasına bürünen yapım, köklerine pek de sadık kalmıyor.

17-02/13/resident-evil-7-inceleme-sdn-2.jpg

17-02/13/resident-evil-7-inceleme-sdn-2.jpg

Yine de bu durum karşınızdakinin bir Resident Evil oyunu olduğunu bir şekilde hissettirebiliyor. Geçmiş maceraları gözününüzün önüne getirebiliyor. Böyle bir başarıyı yakalamak her oyunun harcı değil demek istiyorum. Baker ailesi ve ailenin üzerindeki büyük gizem sizi oyuna çekmeyi başarıyor.

Hikaye açısından da odak noktası olan Baker ailesinin nasıl bu hale geldiğini araştırmak ve ulaştığımız bilgiler, bizi Resident Evil hikayesine ortak etmeyi, geçmişi hatırlamamızı sağlıyor. 

Ethan rolünde olduğumuz oyunda, eşimizi kurtarmak için boş görünen bir malikaneye gidiyoruz ve olayların içine dalıyoruz. Bulmacalar, tuzaklar ve birbirinden azılı düşmanların bizi beklediği Resident Evil 7, geçmişten kalma o gerilim ve çaresizlik hissini yaşatmayı başarabiliyor.

17-02/13/resident-evil-7-inceleme-sdn-3.jpg

17-02/13/resident-evil-7-inceleme-sdn-3.jpg

Nemesis‘ten bu yana en akılda kalıcı düşmanların bizleri karşıladığı yapımda, çok fazla düşman çeşitliliği olmasa da, bazı düşmanların sizi saatlerce uğraştırdığını belirtmek gerekiyor. Özellikle aile üyeleri öyle kolayca ölmüyorlar, daha doğrusu öldürülemiyorlar. Onları vurmanız sadece kısa bir süre için aileyi etkisiz hale getiriyor. Bir süre sonra aynı yerden geçtiğinizde bu kez kanla kaplı döşemede kendilerini göremiyorsunuz. Bu noktadan itibaren gerilim iyice yükseliyor çünkü bir sonraki koridorda neyle karşılaşacağınızı asla bilemiyorsunuz.

Resident Evil 7 PS VR ile nasıl?

24 Ocak‘ta (bugün) PlayStation VR ile aynı gün satışa sunulacak olan Resident Evil 7, serinin köklerini değiştirirken, bir yandan da o eski küflü, kirli atmosferi ciğerlerimize solumamızı sağlıyor. Resident Evil 7 hem harika görünüyor hem de VR desteği ile son derece derin bir oyun deneyimi sunuyor.

PlayStation 4 Pro üzerinde deneyimlediğimiz Resident Evil 7, ilk dakikaları itibariyle nefes kesici bir atmosfer sunuyor. VR başlığı ile yönümüzü belirlerken diğer kontrolleri Dualshock 4 yardımı ile yapıyoruz. 

#video_13885#

17-02/13/unnamed.jpg

17-02/13/unnamed.jpg

Resident Evil artı ve eksiler

– Nefis atmosfer ve yenilikçi oynanış

– Arkda plan hikayesi çok başarılı

– VR uyumu son derece tatmin edici

– FPS tarzı oyuna yakışmış

– Kısa sürüyor

– Belli noktalarda tek düze hale gelebiliyor

Resident Evil 7 sistem gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 8.1, 10 64 bit

İşlemci: Intel Core i5-4460, 2.70GHz veya AMD FX-6300

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 veya AMD Radeon R7 260x with 2GB Video RAM

DirectX: Sürüm 11

Depolama: 24 GB kullanılabilir alan

17-02/13/resident-evil-7-inceleme-sdn-4.jpg

17-02/13/resident-evil-7-inceleme-sdn-4.jpg

Önerilen sistem gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 8.1, 10 64 bit

İşlemci: Intel Core i7 3770 3.4GHz veya eş AMD işlemci

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB VRAM

DirectX: Sürüm 11

Depolama: 24 GB kullanılabilir alan

:: Resident Evil 7 ve VR uyumlu olmuş mu?