Daha önce bildiğimiz birçok kavram, corona virüsü ile birlikte bizler için çok daha görünür oldu. Son zamanlarda günlük hayatımızı yeni bir düzene sokma telaşı içindeyiz. Salgın ile birlikte gündeme gelenlerden biri de solunum cihazları oldu. Kısa süre önce yerli ve milli solunum cihazımız için de müjdeli haber gelmişti. Son olarak, solunum cihazları ek vergi listesinden çıkarıldı.

Yerli ve milli solunum cihazı Bisosys’tenYerli ve milli solunum cihazı Bisosys’ten

Solunum cihazları ek vergi listesinden çıktı

Resmi Gazete’nin 25 Mart sayısında indirimli gümrük vergisi uygulanacak tarım ürünleri listesi yenilendi. Listeye dökme etil alkol ithalatı da eklendi. Bundan sonra etil alkolta gümrük vergisi alınmayacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanı kararıyla, mekanoterapi cihazları, masaj cihazları, psikotekni cihazları, ozonoterapi, oksijenoterapi, aeroterapi, suni teneffüs veya diğer terapik teneffüs cihazlarının yer aldığı ‘Cihazlar’ da ek vergi listesinden çıkarıldı.

Daha önce bazı ülkelerden yapılan ithalatlarda yüzde 13 oranında gümrük vergisi uygulanıyordu.

Yerli ve milli solunum cihazı geliyor

Bisosys adı verilen şirket, hastanelerin ihtiyaç duyduğu cihazların Ar-Ge ve üretimi ile ilgili hizmetler veriyor. Geliştireceği bu cihaz, ülkemizi olası acil durumlarda can kayıplarını en aza indirecek öneme sahip. Medikal ventilatör adı verilen bu cihazların seri üretimi için tüm şirketler ve liderler harekete geçmiş durumda.

Baykar CTO’su Selçuk Bayraktar da bir açıklama yaptı ve yerli şirketimiz Bisosys ile prototipleri hazırlama ve sonrasında da seri üretime geçme konusunda ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.