Rus uzay ajansı Roscosmos‘un bir yan kuruluşu olan Glavkosmos, Rusya’nın OneWeb projesi için tasarladığı uydusunun yörüngeye başarıyla yerleştirdiğini söyledi.  OneWeb, geniş bant erişimini dünyanın dört bir köşesine taşımak için çalışmalarını uzun süredir devam ettiriyordu. Şirket, şimdi de uydu takımyıldızı projesi ile üçüncü grup uydusunu uzaya gönderdi.

Rusya, uzaydan internet için OneWeb uydusunu fırlattı

650 OneWeb uydusu uzayda olacak

OneWeb, uzaya fırlatılırken

Fırlatma işleminin üçüncüsü uzayda ilk yürüyüşünü gerçekleştiren Rus kozmonot Aleksey Leonov‘a adandı. Bu fırlatma işlemlerinden ilki 2019 yılında gerçekleşirken ikincisi ise Şubat 2020’de gerçekleşti. Dünyanın her tarafında geniş bant internet hizmetini sağlamak amacıyla atılan üçüncü OneWeb ise Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü‘nden Rus Soyuz 2.1b roketi ile gönderildi. Fırlatma işlemenin ardından 34 uydu soyuz roketiyle birlikte dörder gruplara ayrılarak yörüngede yerleşti. Uzaydan internet için 650 OneWeb uydusunun fırlatılması planlanıyor. Son fırlatma ile uzaya 74 uydu gönderildi. İlk olarak 450 kilometre sonra yörüngeye oturan OneWeb uyduları zamanla 1200 kilometre yüksekliğe çıkacak.

NASA astronotları karantinaya alacakNASA astronotları karantinaya alacak

Uzayda yürüyen ilk insan Aleksey Leonov’a adandı

650 uydu için çalışmalarına devam eden OneWeb’in yeni uyduları da önümüzdeki zamanlarda fırlatması bekleniyor. Şirketin, 2021’in son çeyreğinde bütün uyduları fırlatmış olacağı söyleniyor. 18 Mart 1965’te uzaya ilk yürüyen Rus kozmonot Voskhod 2 üssünden fırlatılmıştı. Yine aynı yerde gerçekleşen üçüncü fırlatma, 2019’da 85 yaşında hayatını kaybeden kozmonot Aleksey Leonov’a adandı.