Mayıs ayında PCIe 4.0 destekli ürünlerini tanıtan Samsung, son kullanıcı için olan ürünlerini de hazırlıyor. Hem endüstriyel hemde son kullanıcıya hizmet eden firma, depolama ve bellek pazarlarının lideri konumda. Şirketin NAND bellek üretimi için yeni fabrika yatırımı yapması da, bu pazardaki liderliklerini kaptırmak istemediklerine işaret ediyor. Şimdi ise, Samsung 980 Pro SSD hızı ortaya çıktı.

Samsung’un 980 serisi içerisinde hangi SSD modelleri PCIe 4.0 destekli gelecek, henüz bilinmiyor. Sadece Pro modelinde bu desteği görebiliriz.

Samsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttıSamsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttı

PCIe 4.0 destekli Samsung 980 Pro SSD hızı ortaya çıktı

970 serisi ile iyi işler çıkaran Samsung, bu başarıyı 980 serisi ile devam ettirmek istiyor. Şirket geçtiğimiz ay, endüstriyel çözümler için hali hazırda PCIe 4.0 destekli ürünlerini tanıtmıştı. Şimdi sızan belgelerde ise, 980 Pro SSD’nin okuma ve yazma hızları ortaya çıktı.

1 TB sürümü görüntülenen SSD, ek olarak 500 GB ve 250 GB kapasiteli sürümlere de sahip olacak. Samsung 980 Pro, ardışık okuma hızı tarafında 6.500 MB/s ve ardışık yazma hızı tarafında ise 5000 MB/s hızlarına ulaşabiliyor. Ürünün sunduğu maksimum hızlara ulaşabilmek için, PCIe 4.0 destekli bir anakarta ihtiyacınız var.

Bellek ve depolama üretimi için Güney Kore‘de yeni bir fabrika inşa eden Samsung, Sony ile yaptığı anlaşmalar sonucunda PlayStation 5 içerisinde bulunan SSD’yi de kendileri üretmişti.

Kaynak