Samsung, Oppo’nun ateşini yaktığı ama bir türlü gerçeğe dönüşmeyen yuvarlanan ekran için atağa geçti. Aslında daha önce Apple’ın bile bu konuda bir patenti gündeme geldi. Şimdi ise Samsung’un yuvarlanan telefon için yola çıktığı ve oldukça detaylı bir patent aldığı sızdı.

Samsung, Android 12 betasında sona geldi: Beklenen açıklama!Samsung, Android 12 betasında sona geldi: Beklenen açıklama!

Samsung yuvarlanan ve genişleyen ekran patenti neler anlatıyor?

Katlanabilen ekranlar son zamanlarda oldukça popüler olsa da, menteşelerin zamanla yıpranması en büyük sorunlardan biri. Samsung’un da özellikle ilk Galaxy Fold deneyiminde bu menteşenin ne kadar hassas olduğu ortaya çıktı. Her ne kadar üreticiler çok daha dayanıklı menteşeler üretmeye başlasa da menteşe sorunları çözülmüş değil. Bu anlamda yuvarlanan ekran, katlanır telefonlar için çok daha iyi bir çözüm olabilir.

Samsung yuvarlanan ve genişleyen ekran patenti, oldukça detaylı. Patentte, ekranın içeriye doğru büküldüğü görülüyor. Bu bükülmeyi sağlayan ise bir menteşe yerine motorlu bir döndürme aksamı. Patente göre telefon genişlemediği zaman şimdi ki Galaxy Fold gibi 6 inç gibi bir boyuta sahip olacak. Yine bu ekran genişlediği zaman 7 inç üzerinde bir tablet boyutu ile karşımıza çıkacak.

Samsung yuvarlanan ekran patenti oldukça ayrıntılı

Samsung’ta tıpkı Apple gibi önemli yeni teknolojiler konusunda kendi patentlerini alıyor. Aslında bu yılın Ağustos ayında da Samsung’un yuvarlanan ve genişleyen ekran için patent aldığı ortaya çıkmıştı. Bu yeni patent ise Samsung’un yuvarlanan ekran için çok ciddi çalıştığını ortaya koydu.

Oppo X aslında konsept olarak karşımıza çıksa da, ilk yuvarlanan ve genişleyen ekranlı telefon modeliydi. Uzun süredir ses seda çıkmayan model, belki de Oppo’nun katlanır ekranlı ilk telefonu olacak. Yine bu konuda ilk adımı atan bir diğer marka ise LG oldu. Akıllı telefon piyasasından çekilen firma bu projeyi gerçekleştirememiş olsa da, gelecek için önemli bir adım atmış oldu.

Yuvarlanan ekranlar özellikle katlanan ekranların çirkin kat izinden kurtulmasını da sağlayacak. Menteşe arasına giren tozların çıkmaması da bu telefonların ömürlerini etkileyen etmenlerden biri. Peki siz ne düşünüyorsunuz, tablet telefon arası yuvarlanan ekranlı telefonlar gerçekten de geleceğin teknolojisi olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.