İşlemci üretimine Apple Silicon, Mac cihazları için geliştirdiği M1 işlemci ile geçtiğimiz yıl adım attı. Nihayetinde bu yılın dördüncü çeyreğinde Apple’ın Mac’lerden elde ettiği gelir 9.18 milyar dolara kadar çıktı. Bunda, kendi işlemcisinin büyük bir katkısı bulunuyor. Ayrıca şirket, Mac’lerden şimdiye kadarki en büyük geliri elde etmiş oldu.

Son olarak ABD merkezli teknoloji üreticisinin yeni planları ortaya çıktı. Apple Silicon, Intel‘in önüne geçmeye odaklandı. İşte Apple’ın bu konudaki planları…

Apple’ın 3 nm Mac ve iPhone’u 2023’te gelecek!

Apple’ın yeni Mac’lerinde Apple Silicon işlemcileri yer alıyor. The Information, Apple’ın bu konuda yavaşlama niyeti olmadığını ileri sürdü. Önümüzdeki yıllarda şirketin, daha da hızlı ikinci ve üçüncü nesil çipler için plan yaptığını belirtti. 3nm Mac ve iPhone çiplerinin 2023‘te geleceğini iddia etti.

Apple silikon 3 nm iphone ve MacApple silikon 3 nm iphone ve Mac

Teknoloji devinin M1, M1 Pro ve M1 Max çipleri 5 nanometre üretim teknolojisiyle geliştirildi. İddialar, Apple’ın 2022’de yükseltilmiş bir 5 nanometre teknolojili yeni çiplerini duyuracağını gösteriyor. Apple, yeni çip modellerinde en azından bazılarının iki kalıpla gelmesini planlıyor. Örneğin, masaüstü Mac cihazlar daha büyük çipleri barındırabileceği için bunlarda performansı da iki katına çıkarabilir.

Ayrıca, Apple ve çip üreticisi TSMC, 2023’e kadar Mac’ler için 3 nanometre çip üretmeyi hedefliyor. Bu söz konusu çiplerde, çip başına 40 CPU çekirdek ile dört adede kadar kalıp olabilir. Bununla birlikte, üçüncü nesil çiplerin kod adları, ‘Ibiza‘, ‘Lobos‘ ve ‘Palma‘.

iPhone’un da 2023’te 3 nanometre çiplere geçmesi bekleniyor. Yani Mac ve iPhone’lar için son söylentiler bu yönde. Böylece, Apple’ın akıllı telefon pazarında silikon performansındaki liderliğini sürdürmesi söz konusu. Ayrıca Bloomberg‘den Mark Gurman daha önce Apple’ın en üst düzey çipinin dört kalıp içereceğini öne sürmüştü.

Söylentilere göre 2022 MacBook Air, termal kısıtlamalar nedeniyle üst düzey çiplerden daha az güçlü çiplere sahip olacak. Ancak yine de Apple’ın ilk ikinci nesil çipini barındıracak.

Siz Apple Silicon işlemcilerin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca küresel çip krizi hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumlarınızı bekliyoruz…