Mobil çip sektörünün önde gelen firmalarından Qualcomm, özellikle üst segment ele alındığında yıllardır Apple’ın ardından en güçlü işlemcileri üretiyor. Orta ve giriş segmentte de başarılı olan üretici, rakipleri MediaTek, Exynos ve Kirin’i üst segmentte her yıl geride bırakmayı başarıyor. Bu yıl tanıtılacak ve yeni amiral gemilerine güç verecek olan Qualcomm üretimi Snapdragon 898 işlemcisi ise her zamanki gibi performans tarafında büyük vaatler sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde kendi internet sitesinde bir sayfa oluşturan Qualcomm, yapılacak etkinlik ile ilgili ilk bilgileri kamuoyunun karşısına çıkardı. Etkinlik tarihini de bu sayfaya ekleyen çip üreticisi, yeni Snapragon 898‘in çıkış tarihini gözler önüne sermişe benziyor.

Snapdragon 898 kullanan ilk amiral gemisi sızdırıldıSnapdragon 898 kullanan ilk amiral gemisi sızdırıldı

Snapdragon 898, 30 Kasım’da tanıtılabilir

2022 yılında tanıtılacak olan birçok amiral gemisine güç vermesi beklenen Snapdragon 898, şirketin oluşturduğu sayfaya göre 30 Kasım’da resmiyet kazanabilir. Daha önceki sızıntılarda teknik detayları ortaya çıkan işlemci, şirketin gerçekleştireceği “Tech Summit”te (Teknoloji Toplantısı) gözler önüne çıkabilir.

1x 3.0 GHz hızında çalışan CortexX2 + 3x 2.5 GHz hızında çalışan CortexA710 ve 4x 1.79 GHz hızında çalışan CortexA510 çekirdeklerinden oluşması beklenen Snapdragon 898, son kullanıcın karşısına Xiaomi eşliğinde çıkacak. Bu yonga setinin güç verdiği ilk telefon Xiaomi 12 olacak.

Ayrıca grafik birimi tarafında da iddialı olan Qualcomm, yeni amiralinde Adreno 730‘dan faydalanacak. Bu da bir önceki nesile göre %20 daha performanslı telefonlar görebileceğimizi gösteriyor. Son olarak yonga setinde 10Gbps indirme hızına ulaşabilen Qualcomm X65 5G modem görebiliriz.

Peki siz Snapdragon ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Snapragon 898 üst segmentte başarılı olur mu? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz…