Şirket, bir süredir Falcon 9 ile ilgili testler yapıyordu. Bugün, SpaceX Dragon kapsülü testi gerçekleştirildi. Bu test sertifikasyon süreci için önemli bir yere sahip.

SpaceX, Falcon 9 roketini patlatma işlemini ertelediSpaceX, Falcon 9 roketini patlatma işlemini erteledi

SpaceX Dragon kapsülü testinde başarılı oldu mu?

Dragon kapsülü, mürettebatın herhangi bir sorun anında güvenli olarak Falcon 9’dan ayrılmasını sağlıyor. Felaket ile sonuçlanabilecek bir hata yapıldığında kapsülü içerisindeki insanlara zarar vermeden fırlatmak ne yazık ki kolay bir şey değil.

Bu sebepten dolayı kapsül üzerinde bulunan motorlar mürettebatın zarar görmeyeceği ivmede hareket etmek zorunda. Ayrıca paraşüt sistemlerinin de güvenli bir yere konuşlandırılması gerekmekte. Tüm bu özellikleri barındıran Dragon kapsülü, yapılan testleri başarıyla geçti.

SpaceX Dragon kapsülü testi başarıyla sonuçlandı

SpaceX Dragon kapsülü testi başarıyla sonuçlandı

Dragon kapsülünde 8 adet SuperDraco itici seti kullanıldı. Yapılan test Dragon kapsülü içerisinde insan taşınabilmesi için alınması gereken sertifikalandırma konusunda önemli bir adımdı. Tüm sistemler ayrı ayrı test edilmişti. Bugün tüm sistem hareket halinde de test edildi.

SpaceX Dragon kapsülü testini başarıyla gerçekleştiren şirket konu hakkında detaylı bilgilendirme yapacağını açıkladı. Yapılan test sonuçlarında herhangi bir sorun çıkmadığını belirten yetkililer sertifikasyon için gereklilikleri yerine getirdiklerinin altını çizdi.