Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, uzaya astronot taşımak için tasarladığı Crew Dragon’da acil durum testi gerçekleştirecek. Falcon 9 roketi istemli bir şekilde havada imha edilecek. Ancak kötü hava koşulları nedeniyle bir erteleme söz konusu…

Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştuElon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu

SpaceX’in 18 Ocak’ta Florida’da TSİ 16.00’da gerçekleştirmeyi planladığı patlatma işlemi, kötü hava koşulları nedeniyle 19 Ocak‘a ertelendi. Bu işlem, SpaceX’in YouTube sayfasından canlı yayınlanacak.

Şirketin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Crew Dragon kapsülünün kaçış sistemi testinin sürekli rüzgar ve dalgalı denizden dolayı ertelendiği belirtildi.

Falcon 9 roketi havada patlatılacak

Crew Dragon kapsülü, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Kalkış Kompleksi 39A’dan hareketinden yaklaşık bir buçuk dakika sonra Falcon 9’dan ayrılacak. Bu işlem için SuperDraco iticileri kullanılacak. SpaceX’in Falcon 9 roketi, patlama işleminin ardından parçalarını Atlantik Okyanusu’na bırakacak. Crew Dragon kapsülü ise paraşütle yeryüzüne inecek.

SDNSDNShiftdelete.net

Tüm bu işlemler sayesinde fırlatma kaçış sistemi test edilmiş olacak. İnsanların uzaya güvenle taşınabileceği ispatlanacak. Zira, söz konusu sistem, roketin patlaması gibi acil bir durum sırasında uzay aracının roketten ayrılmasını sağlıyor. Dolayısıyla astronotlar için hayati bir mesele.

Ayrıca Falcon 9 roketini patlatma işlemi, SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot göndermeye başlaması için önemli kilometre taşlarından biri. Halihazırda ABD, astronotlarını istasyona Rusya’nın Soyuz uzay aracıyla gönderiyor.

Rusya NASA için kolları sıvadıRusya NASA için kolları sıvadı