SpaceX, tekrar gözünü yukarılara dikti. Elon Musk,bu sefer de NASA astronotlarını uzaya göndermeyi planlıyor. En son bir astronotun Amerika topraklarından uzaya gitmesinin üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. SpaceX, Mayıs ayında bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor.

Tesla Space X Uzaydan Görünüm

Elon Musk‘ın roket firması SpaceX, Crew Dragon aracıyla, NASA programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonuna astronotlarını gönderme hazırlığı içindeydi. Salı günü SpaceX operasyon müdürü Gwynne Shotwell,Washington Satellite Konferansında yaptığı açıklamada, Mayıs ayında Falcon 9 roketi ile astronotlarını göndermeyi planladıklarını söyledi.

Tesla 1 milyonuncu otomobilini kutladıTesla 1 milyonuncu otomobilini kutladı

Crew Dragon ne zaman fırlatılacak?

Crew Dragon, 7 Mayıs tarihinde Florida Kennedy Uzay Merkezinden fırlatılacak. NASA astronotlarından Doug Hurley ve Bob Behnken daha önce de başarıyla yaptıkları gibi uzay istasyonuna gidip gelecek.

SpaceX Roket Fırlatma Anı

Açıklamalara göre, görevin ne kadar süreceği henüz bilinmiyor. Astronotlar şu anda uzun kalmaları ihtimaline karşı yoğun bir hazırlık aşamasında ve eğitim görüyorlar.

Roketlerin birden fazla kez kullanılması planlanıyor. Daha önce bu duruma şüpheyle yaklaşıldıysa da, Shotwell Crew Dragon aracıyla birden fazla uçuş yapılabileceğini söylüyor. Ayrıca NASA‘nın da bu durumu olumlu karşılayacağını belirtmiştir.