Starlink ile tekrar gündeme gelen uydu internet girişimlerinin en eskilerinden biri olan OneWeb, zor durumda. Rusya destekli olan ve uydularını Soyuz roketleriyle fırlatan şirket, bölümlerinden birini kapatma kararı aldı.

Corona virüsü, tüm dünya ekonomisini etkilemeye devam ediyor. Google eski yöneticisi Greg Wyler tarafından kurulan girişim, son yıllarda adını yeniden duyurmaya başlamıştı.

Starlink rakibi OneWeb uydu İnternet projesi sona mı eriyor?

Gelen ilk bilgilere bakılırsa, OneWeb sadece bölümlerinden birini kapatmak için harekete geçti.

Şirket, özellikle dünyanın İnternet erişimi olmayan bölgelerine ucuz İnternet erişimi sağlamak için yörüngeye uydu yerleştirmeyi amaçlıyor.

Rusya, uzaydan internet için uydusunu fırlattı!Rusya, uzaydan internet için uydusunu fırlattı!

İlk yapılan açıklamalara bakılırsa, şirket bu kriz döneminde ayakta kalabilmek için kullanışsız departmanlarda küçülmeye gidiyor. OneWeb, kısa sürede bu bölüme yatırım alacaklarını ve yeniden faaliyete geçirebileceklerini açıkladı.

OneWeb, Rusya destekli bir girişim de olsa, şirketin ana merkezi Londra‘da yer alıyor. ABD‘de önemli bir yatırımı olan şirket, karantina döneminde bile faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

uydu İnternet, ucuz İnternet, starlink

uydu İnternet, ucuz İnternet, starlink

OneWeb, daha bir hafta önce üçüncü uydu fırlatmasını beşarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Bu başarılı fırlatma işlemi, uzayda ilk yürüyen insan olan Kozmonot Aleksander Leonov‘a adandı.

Airbus, Bharti, Coca-Cola, Hughes, Virgin Group, Qualcomm ve SoftBank‘ın 1,7 milyar dolar yatırım yaptığı OneWeb, bu güne kadar 74 uyduyu yörüngeye yerleştirdi.

Uydu İnternet girişimi, 2027 yılına kadar yörüngeye 900 uydu yerleştirmeyi amaçlıyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, OneWeb uydu İnternet girişimi gerçekten de ucuz İnternet için önemli bir alternatif yaratabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.