Tavuk üretimi yap 35000₺ kazan

 Tavuk üretimi yap 35000₺ kazan
Okunuyor Tavuk üretimi yap 35000₺ kazan

Bir tavuk besleyerek o kadar kazanılır mı? Dediğinizi duydum. Kulağa saçma geliyor ama bu çoğu ilimizde aile mesleği olarak sürdürülüyor. Bir tavuk o besleyerek o kadar kazanılır mı? Dediğinizi duydum. Kulağa saçma geliyor ama bu çoğu ilimizde aile mesleği olarak sürdürülüyor.

Tabi bu işi yapmanın şartlarında aile mesleği olması maddesi yazmıyor. Risk almasını bilen ve risk yönetimi yapabilen bir karaktere sahip olmanız yetiyor. Bu işi yapmayı planlıyorsanız içinizde hayvan sevgisi olması şart çünkü, sevgisiz ne çiçek yeşerir nede bir canlı büyütülür.

İş için yüksek kapasiteli bir hayvan yetiştirme tesisi kurmanız gerekiyor. Neden yüksek kapasite diye sorucaksanız bizim bahsettiğimiz kazanç 45 günde 20 bin adete yakın tavuk üretimi ile kazanılmıştır.

Yetiştirme tesisi hakkında bilgiler

Yaklaşık olarak 1 dönüm arazi üzerine kurulmuş olması yeterli olacaktır. Tesisin sıcaklığı çok önemlidir ne soğuk olmalı nede çok sıcak olmalıdır. Hayvanların yetişimi için ideal sıcaklığa ayarlamanız ve sürekli dengede tutmanız önemlidir. O kadar hayvan olunca havalandırma sisteminde ihtiyaç duyuluyor. Havalandırma sistemi sayesinde zeminin nemli ve rutubetli olmasında engellenmiş oluyor. Bir diğer elektronik sistem ise yemlik ve suluklar oluyor bunlar sürekli çalışarak hayvanların tam beslenmesini sağlıyor. Bu sistemler bir bilgisayar sayesinde otomatik olarak kontrol ediliyor. Maliyetiniz artıyor ama daha verimli hayvanlar ürettiğiniz için prim alıyorsunuz.

Yem masrafı bize mi ait şirkete mi?

Yem stok halinde gönderilen civciv miktarınca sizlere stok bir şekilde teslim ediliyor genellikle yemi şirket karşılıyor. Şirket aynı zamanda veterineri, ilaçları ve hayvanların toplanılmasına kadar bütün iş yüklerini kendileri karşılıyorlar. Siz sadece hayvanları büyütmekle ilgileniyorsunuz.

Kuluçka süreci ile başlayalım

Çoğu şirket civcivler kuluçkadan çıkar çıkmaz sizlere teslim ediyor ve sizlerin süreci başlıyor. Civcivler yetiştirilirken ilk üç hafta çok önemlidir bu üç haftada gelişmelerinin %50’lik bir kısmını tamamlamış oluyorlar. Bu arada şirketin veterineri gelip hayvanların gelişimini yakından takip ediyor bir hastalık var mı yok mu diye kontrollerini sağlıyor. Sizde düzenli olarak yemini suyunu verildiğini kontrol ediyorsunuz. Otomatik sistem olduğu için  yemlikler ve suluklar siz sadece devamlı olarak hayvanlarının ne durumda olduğuna bakıyorsunuz.

Hayvan yetiştirme tesisinde seyreltme

Artık tavuklarınız 35 günlük oldular, 20 bin kapasiteli büyük bir yapıya sahip olsanız bile hayvanlar büyüdükleri için metrekareye sığıcak hayvan oranı artmış oluyor. Durum böyle şekillendiğini bildikleri için şirket bir veteriner ile toplama ekibi yollar yaklaşık olarak gramaza ulaşmış olan hayvanlar seçilip kesim için toplanırlar tabi bu hayvanları veteriner seçer. Yaklaşık 5 ila 6 bin tavuk toplanmış olur buda kalan tavukların daha rahat beslenip büyümesi sağlanır.

45 gün oldu tavuklara veda

45 gün boyunca emek ve zaman harcadığınız tavuklar kesilmek üzere şirket tarafından gönderilen ekip tarafındann toplanıp fabrikaya doğru yola çıkıyor. 45 günden sonra bir sonraki üretim için 15 günlük dezenfekte,ilaçlama ve temizlik işleri yapılıyor.  Bunun yapılmasının amacı bir sonraki gelicek civcivlerin temiz hastalıksız bir yerde büyümeleri içindir. Asıl amaçı ise herhangi bir hastalığın oluşmasını önlemek amaçlıdır. Bu hizmetleride şirket karşılıyor.

45 günde ne kadar gideriniz var ?

Tahmini olarak 4-6 bin arası elektrik parası, ısıtma için harcanan yakıt parası dahilinde toplamda 10 ila 12 bin tl arasında bir gideriniz oluyor ve  başka bir gideriniz olmuyor.

Detaylı anlatım için videoyu izleyebilirsiniz.

Bilgiler
117 Okunma
okunma33
0 Yorum