Dünyanın aylardır gündeminde yer alan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsü salgını normalde insanlardan hayvanlara geçmiyordu. Yeni bildirilen habere göre, ABD’de yer alan Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki 4 yaşındaki Malaya kaplanında kuru öksürük görülünce test yapıldı ve kaplanın Corona virüsü testi pozitif çıktı. Söz konusu durum ile birlikte kaplanlara dahi bile bulaşacağını gösteren COVID-19 en bulaşıcı salgın hastalıklar arasında yerini alacak gibi duruyor. Bazı hayvanlarda corona virüs pozitif çıktı.

ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladıODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladı

Bazı hayvanlarda corona virüs pozitif çıktı

Vahşi Yaşamı Koruma derneğinin yaptığı resmi açıklamaya göre yalnızca Malaya kaplanı değil aynı zamanda, aynı tür olan kardeşinde, iki Amur kaplanında ve üç Afrika aslanında benzer semptomlara rastlandı. Bu nedenle test yapan görevliler hayvanlarda COVID-19 virüsü tespit etti. Hayvanların iyileşmesi için yapılması gereken her şeye yaptıklarını söyleyen yetkililer, bu vakaların ardından virüse karşı daha dikkatli olunması gerektiğini aktarıyor.

Kaplan ve aslanların durumuna dair yapılan açıklamada ise, hayvanların durumunun iyi olduğu iyileşmeye başladıkları söyleniyor. İnsanlarda ve diğer hayvanlarda nasıl bir gelişim göstereceğinin bilinmiyor olması ise alınacak önlemleri çok ciddi hale getiriyor.

Hayvanat bahçesinde bulunan diğer kedigil familyadan olan hayvanlarda ise benzer bulgular bulunmadığı kaydediliyor. Söz konusu hayvanat bahçesi ise virüsün pandemi edilmesinden sonra 16 Mart tarihinde ziyaretçilere kapatılmıştı.

Söz konusu durum yine de hayvanlardan insanlara COVID-19’un geçebileceğine dair yorum yapmayı engelliyor olsa da evcil hayvanlar da vahşi hayvanların da bu tarz virüsleri taşıyabileceği söyleniyor.