Geçtiğimiz aylarda LG, akıllı telefon pazarından tamamen ayrıldığını açıkladı. Şirket şu sıralar elindeki son stokları satmaya yoğunlaşmışken; ilerleyen dönemlerde mağazalarında boş kalacak telefon raflarını nasıl dolduracağı merak konusuydu. Bu konuda, akıllardaki soru işaretlerini gideren yeni bilgiler gelmeye başladı.

Güney Koreli şirket, ülkede 400 farklı LG mağazası barındırıyor. Yerel bir haber kaynağı olan Herald Economic Daily tarafından yayınlanan rapora göre ise ünlü elektronik üreticisi, bu fiziksel mağazalarda LG’nin yerini iPhone modelleri ile doldurmayı amaçlıyor.

LG’nin miras bıraktığı 7 akıllı telefon trendiLG’nin miras bıraktığı 7 akıllı telefon trendi

LG mağazalarında iPhone, iPad ve Apple Watch satışları başlıyor

Yayınlanan rapor doğrultusunda LG, 400 mağazasında Ağustos ayından itibaren Apple ürünleri satmaya başlayacak. Bunlar arasında yalnızca iPhone telefonla değil; aynı zamanda Apple Watch ve iPad gibi cihazlar da yer alacak. Fakat yalnızca Mac ve MacBook modellerine alan açılmayacak. Zira LG halen daha bu iki alanda da faaliyet göstermeye devam ediyor.

Counterpoint imzalı bir araştırma raporuna göre, Güney Küre’de akıllı telefon pazarı yüzde 67 oranında Samsung’un elinde. Apple, yüzde 22 ile pazara ortak olurken; telefon faaliyetlerini resmen sona erdiren LG ise son istatistiklerde yüzde 10‘luk bir dilime sahipti. Yeni anlaşmayla birlikte Apple’ın piyasada daha güçlü bir hakimiyet elde etmesi bekleniyor.

Şimdilik yalnızca Güney Kore’yi hedef alan bu anlaşma, ileride global olarak da uygulanabilir. Şimdilik bu konuda yapılmış bir açıklama olmasa da LG, önümüzdeki dönemlerde tüm mağazalarında iPhone, iPad ve Apple Watch satabilir.