10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerini tanıtan Intel, Tiger Lake işlemcileri için hazırlıklarını sürdürüyor. Mobil (dizüstü bilgisayar) tarafa gelecek olan Tiger Lake işlemciler, 10 nm litografiye sahip. 14 nm litografi barajını kıran Intel, yüksek seviye performans sunmayı hedefliyor. Yeni gelecek işlemciler ise U ailesine ait. Bu işlemciler, daha çok ultrabook ve fiyat / performans bilgisayarlarında görülüyor. Son yayımlanan testte, Tiger Lake işlemcilerin oyun performansı ortaya çıktı.

Yeni işlemcilerin, bu yılın ortalarında tanıtılması bekleniyor.

Dikkat çeken yeni Intel Tiger Lake özelliğiDikkat çeken yeni Intel Tiger Lake özelliği

Tiger Lake işlemcilerin oyun performansı şaşırtıyor

Tiger Lake işlemcilerin en büyük yenilikleri, 10 nm litografi ve Intel Xe grafiklerine sahip olmaları. Intel Xe grafiklerini tanımalamak gerekirse, kısaca Tiger Lake işlemciler ile birlikte gelen dahili ekran kartları diyebiliriz. Intel Xe grafikleri içeren Tiger Lake U serisi işlemci ile yapılan oyun testinde, Battlefield V oyununda 1080p çözünürlükte ve yüksek ayarlarda ortalama 30 FPS alındığı belirtildi.

Willow Cove mimarisi ile gelen işlemcilerin tepe modeli, 4 çekirdek ve 8 izlek bir işlemci olan Core i7-1185G7. Bu işlemcinin TDP değerinin ise minimum yükte 12W, maksimum yükte 28W olduğu belirtildi. Tiger Lake işlemcilerin oyun performansı, Battlefield V gibi bir oyun için yeterli bulundu. Grafiklerin biraz daha düşürülmesi halinde, +30 FPS değerleri rahatlıkla alınabiliyor.

Orta ve alt segmentte bulunan NVIDIA MX serisi ekran kartlarını vurmayı amaçlayan Intel, Xe grafikleri ile birlikte pazara ortak olmak istiyor. Intel’in tek rakibi ise NVIDIA değil. AMD’de bu yılın başında, 7 nm litografiye sahip Zen 2 mimarili Ryzen 4000 serisi mobil işlemcilerini duyurmuştu. Yüksek performansı odaklayan H serisinin yanında, U serisi de Mart ayında piyasaya sürüldü.

Intel Tiger Lake işlemciler

Intel Tiger Lake işlemciler

AMD tarafında tepe işlemci ise 8 çekirdek ve 16 izleğe sahip Ryzen 7 4800U. AMD Ryzen 4000 ailesinin işlemci tarafında daha fazla performans sunması beklenirken, grafik tarafında ise Intel Tiger Lake ailesinin daha iyi performans sunması bekleniyor.

Tiger Lake işlemciler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?