Video paylaşım platformu TikTok, iOS 15’in en önemli özelliklerinden biri olan SharePlay desteğine kavuştu. Ortaklaşa bir şeyler izlemeye olanak sağlayan SharePlay, FaceTime ile görüntülü görüşme esnasında aktif edilebiliyor. Hem iPhone ya da iPad’inizin ekranını karşıdaki kişiyle anlık olarak paylaşıyorsunuz hem de uygulamaları birlikte kullanabiliyorsunuz.

SharePlay; Disney+, Hulu, HBO Max, Twitch gibi dijital yayın platformlarında çalışıyor. Özelliğin WWDC21 etkinliğinde gerçekleştirilen duyurusunda, TikTok’un da destekleneceği belirtilmişti. 25 Ekim’de yayınlanan iOS 15.1 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarının hayatına resmen giren SharePlay’i TikTok kullanıcıları uzun süredir bekliyordu.

SharePlay ile FaceTime’da birlikte nasıl film izlenir?SharePlay ile FaceTime’da birlikte nasıl film izlenir?

TikTok, SharePlay ile “Bizim İçin” sayfasını erişime açtı

FaceTime’da görüntülü görüşme yaparken SharePlay özelliğini aktif ettiğinizde, TikTok küçük ama önemli bir değişikliğe uğruyor. Normalde ana sayfaya tıkladığınızda, ilgi alanlarınıza göre kişiselleşen “Sizin İçin” bölümü karşınıza geliyorken; SharePlay’i çalıştırdığınızda “Sizin İçin” sayfası otomatik olarak For Us (Bizim İçin) ismine sahip oluyor.

tiktok shareplaytiktok shareplay
TikTok, SharePlay özelliğini destekliyor

“Bizim İçin” sayfasında TikTok, yine görüştüğünüz kişiyle birlikte izleyebileceğiniz videolardan oluşan bir akış size sağlıyor. Fakat uygulamanın, buradaki videoları önerirken sizin hesabınızı mı yoksa karşıdaki kişinin hesabını mı dikkate aldığı belli değil. Yani “Bizim İçin” sayfasının, tam olarak nasıl bir algoritmaya göre şekillendirildiği bilinmezliğini koruyor.

Tom isimli arkadaşıyla SharePlay üzerinden TikTok kullanan Aether Aurelia isimli Twitter kullanıcısı, yaşadığı deneyimleri şöyle aktardı:

[Bizim İçin] SharePlay oturumundaki cihazlar arasında senkronize edilmiş bir sayfadır, ayrıca ilgi alanlarını karıştırıyor gibi görünmektedir. Anladığım kadarıyla onları karıştırıyor, ancak bir sonraki videoya kaydırdığımda daha çok beni hedef alıyor gibi görünüyordu. Tom kaydırdığında ise onu hedef alıyor gibi gözüküyordu.

SharePlay, kullanıcıların FaceTime üzerinden birlikte video izlemelerine izin vermekle sınırlı kalmıyor. Apple Music’teki çalma listenizde bulunan müzikleri de arkadaşlarınızla beraber dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca illa bir şeyler dinlemenize veya izlemenize de gerek yok; ekran paylaşımı desteği ile beraber ders çalışmak, not almak gibi farklı amaçlar için de SharePlay’i kullanabilirsiniz.