Toplama bilgisayar mı ? Neden?

 Toplama bilgisayar mı ? Neden?
Okunuyor Toplama bilgisayar mı ? Neden?

Belli bir markanın güçlü bir bilgisayarını almak mı? İlla marka olacak diyorsan haklısınız ama güçden bahsediyorsanız orda umudu kesin.

Toplama bilgisayar nedir?

Örnek verirsek bir yemek yapıyorsunuz acı olması için sivri biber doğrarsınız veya baharat atarsınız, baktınız olmuyor isota dayanırsınız. Toplama bilgisayarda öyledir, yeniliklere açıktır. İşlemci koydunuz ve işlemlere yetmiyor mu, yükseltebilirsiniz. Çünkü bir ana kart amd veya intel olarak bir çok işlemciyi destekliyor. Toplama bilgisayar nedir derseniz bir çok farklı markanın ürünlerinin belli bir kalite ve uyum içinde birbirlerini desteklemesidir.

Neden toplama bilgisayar ?

Gelişen bir teknoloji kuşağındayız eskiden megabaytlar yeterken şimdi gigabaytlar yetmez oluyor. Tabi veri alanında bu gelişmeler olurken grafik alanında da değişikler hız kazanıyor 1080p’ye yeni alışmışken 2k,4k yetmezmiş gibi şimdide 8k kalitesinde gerçekçi grafikler gelişmeye başladı.

Bu gelişmeler karşısında kullanacağınız bilgisayarında gelişmelere açık olması gerekiyor. Bu kadar sebep varkenn toplama bilgisayar cazip geliyor, neden mi şöyle düşünün iyi bir ana kart alırsınız ve bu ana kart amd destekli olduğunu farz ediyorum intel de olabilir. Orta bir seviye işlemciyi kaldırır yada sınıfın en üst işlemcisini de kaldırır. varyasyonu çok olur, farklı ürünlerle güzel bir makine ortaya çıkartırsınız. Acaba soğutması yeterli mi derdi ortadan kalkar çünkü şuan üretilen bir çok kasa sıvı soğutmaya dönüşümü destekliyor. Bir ürün alırken o anı değil ilerisini düşünün.

Toplama bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Konunun girişinde dediğimiz gibi gelişmelere açık olması lazım bu gelişmelere açık olması içinde, ilk olarak gelişmiş bir ana kart seçmek çok önemli. Mesela hdd veya ssd destekleyen ana kart yerine m2 destekleyen ana kart almanızı tavsiye ederim. Verimi çok iyi oluyor verdiğiniz 100-200 lira fazla olucak ama katkat hak edecek. Ana kart da bir sonraki bakacağınız yer hangi işlemci tiplerine destek veriyor. Amd veya İntel olması sizin tercihiniz ama 5.nesli destekleyen bir ana kartın 9.neslide desteklemesi gerekir bu konuyu iyice araştırın.

Ana kartı seçerken zaten işlemciyi de bir yandan seçmiş oluyorsunuz. O yüzden sıra kasaya geliyor ne alaka diyeceksiniz şimdi midi atx bir ana kartı her kasaya takarsınız ama atx bir anakartı her kasaya takamazsınız, boyutları farklıdır. Benim tercihim hepsine uyumlu olan iç hacmi geniş bir kasa seçimi yapmanız. Çok yer kaplar diye düşünmeyin içinde ne kadar hava boşluğu olursa kasanız bir o kadar rahat nefes alır. Kendinizden örnek alın dar bir yerde ne kadar verimli çalışırsınız.

Güç kaynağı (power supply) seçimi

Kasayı seçtikten sonra kasada kullanacağınız güç kaynağı (power) seçmek kalıyor. Bu sırada alacağınız ekran kartını hesaplayarak verimde düşüş olmaması için uygun bir güç kaynağı önemlidir. Ya nasılsa 500 watt bir güç kaynağı işimi görür diyerek konuyu kapatmayın oldu ki elinize bir ekran kartı geldi onu da kasaya takmak istediniz, ne olacak ana kart desteklese bile yeni bir güç kaynağı almak zorundasınız. Aklınıza takılan bir soru ise ben 700-800 watt bir güç kaynağı takarsam daha fazla elektrik tüketir mi? Tüketmez çünkü diğer kablolar boş da olacağı için akım olmaz buda güç tüketimini etkilemez.

Bir önemli husus güç kaynağınızın 80 plus sertifikalı olmasına önem verin bu güç tüketimi ve verimin sertifikasıdır.

Ekran kartı seçimi ?

Yapacağınız iş ile alakalı bir ekran kartı seçmeniz gerekiyor, yapacağınız iş grafikse acımayın yapıştırın rx 1060 veya rx2060 yok ben normal bir oyun oynayacağım diyorsanız rx 580 de işinizi her türlü görür ama ddr5 olması avantajınızı arttırır.

Ram seçimi

Almışken iyi bir şey  alın ama 3200mhz den aşağı almayın derim. Bir tane olsun ama mhz i yüksek olmasını tavsiye ederim. İşlemleriniz daha hızlı olur.

Peki bu kasayı nasıl soğutacağız ?

Geniş bir kasa aldıysanız stok fanla bile ısınma problemi yaşamazsınız ama sürekli render yapıyorsanız işlemci için sıvı soğutma alabilirsiniz veya benim param çok diyorsanız rame bile sıvı soğutma takabilirsiniz.  Size kalmış yani.

Bu bir tavsiye değildir yapmış olduğum en iyi deneyimlerden biridir.

Kullandığım toplama bilgisayarı inceleme yazımı okumak için tıklayınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Bilgiler
255 Okunma
okunma2