Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) dünya dışı yaşamın izlerini arayacak ekibe bir Türk’ü dahil etti. NASA’nın seçtiği isim, Arizona Üniversitesi’nde doçent unvanına sahip olan Türk bilim insanı Betül Kaçar

NASA’dan Ay ve Mars için sıra dışı proje!NASA’dan Ay ve Mars için sıra dışı proje!

İnsanlık, yüzyıllar boyunca “Dünya dışında akıllı yaşam formları var mı?” sorusunun cevabını arıyor. Bilim insanları, bu sorunun yanıtını bulabilmek adına galaksimizin derinliklerine dönük gözlemler yapıyorlar.

Türk bilim insanı Betül Kaçar NASA’nın ekibinde

İşte bu kapsamda NASA, Türk astrobiyolog Betül Kaçar’ı evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturduğu ekibe kattı.

Çalışmalarını astrobiyoloji alanında sürdüren Kaçar, aldığı mutlu haberi Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu:

“Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunuyla başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Her şeyin başı sağlık diyerek bitireyim.”

Betül Kaçar biyografisi

Kaçar, Harvard Üniversitesi ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nde astrobiyolog olarak görev yapıyor. ABD’deki araştırmalarına, Marmara Üniversitesi’nde öğrenciyken başvurduğu proje ile Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI) tarafından ödüllendirilmesinden sonra başladı.

Doktora sonrası evrimsel biyoloji ve astrobiyoloji alanına geçiş yapan Kaçar, bu çalışması ile NASA Genç Araştırmacı Ödülü’nü ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji araştırmacı ödüllerini aldı.

Betül Kaçar’ın ayrıca Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde de doçent unvanına sahip olduğunu belirtelim.

NASA 2020 Mars görevi için hazırlıklara başladıNASA 2020 Mars görevi için hazırlıklara başladı