Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan ve ülke bulunmayan tek kıta olma özelliğini taşıyan Antarktika kıtası, zorlu koşulları ile bilim insanlarının odak noktası. 5000 civarında geçiçi nüfusun bulunduğu kıtanın bazı yerlerine 2 milyon sene boyunca yağmur yağmazken, dünyanın en kurak yeri olarak da biliniyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Türkiye’nin geçici bilim üssünü kurduğu duyuruldu. 14 bin kilometre uzaktaki Horseshoe Adası’nda kurulan Türk Bilimsel Araştırma Kampı’nın bilim insanlarımıza 3 yıl boyunca yaz sezonunda ev sahipliği yapacağı paylaşılan bilgiler arasındaydı.

Geçiçi Türk Bilim Üssü, Göktürk 1 ile görüntülendi

Aradan geçen 1 yılın ardından T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç sevindirici bir paylaşım yaptı. Koç, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Göktürk-1 uydusu ile çekilen görüntüleri paylaştı.

Uzaydan, Antarktika’daki bilim üssümüzde herşey yolunda gözüküyor. Göktürk 1 Uydumuz ile kalpler bir, uzaklar yakın.” ifadelerini kullandı.

2016 yılının Aralık ayında fırlatılan Göktürk-1, 0.5 metreye kadar görüş yeteneğine sahip olan yüksek çözünürlüklü bir yer gözlem uydusu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ve Aselsan’ın teknoloji girdisi ile İtalyan uzay hizmeti şirketi Telespazio tarafından Millî Savunma Bakanlığı için tasarlandı ve geliştirildi.