Şubat ayında katıldığımız Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi Açılış Töreni etkinliğinde Türksat 5A ve 6A uyduları hakkında son durumu öğrenme fırsatı yakalamış ve bunları sizlerle paylaşmıştık.

Cumhurbaşkanı, Türksat 5A’nın yıl sonuna doğru uzaya fırlatılacağını açıklamıştı.

Türksat 5A bu yılın sonunda fırlatılıyorTürksat 5A bu yılın sonunda fırlatılıyor

Türksat 6A güneş paneli açılım testi tamamlandı

Türksat 6A’nın kritik tasarım gözden geçirme fazının tamamlandığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise mühendislik modeli entegrasyon faaliyetlerine geçiş yapıldığını açıklamıştı. Türksat 6A bittiğinde haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden birisi olacağız.

SDNSDNShiftdelete.net

Bu açıklamaların üzerinden yaklaşık 1 ay geçerken TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü‘nden sevindirici bir haber geldi. Twitter hesabında yapılan paylaşım ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın Güneş Paneli açılım testlerinin başarıyla gerçekleştirildiği duyuruldu.

Kendi haberleşme uydusunu yapabilen 10 ülke arasına girme yolunda kararlı bir şekilde ilerliyoruz” ifadeleri kullanılıyor. Paylaşılan videoda test görüntüleri yer alırken, Battlefield 1942 müziğinin kullanılmasına olumlu tepkiler geliyor.