Twitter, web sürümündeki ‘kaybolan tweet’ sorununu çözüme kavuşturdu. Yaklaşık iki aydır kullanıcılar, sitede bir tweeti okurken ana sayfanın kendiliğinden yenilenmesinden şikayet ediyorlar. Bu durum zaman çizelgesinde yeni tweetlerin otomatik olarak yüklenmesine yol açıyor. Haliyle o an okumakta olduğunuz bir tweet de geriye düştüğü için ortadan kayboluyor.

Sosyal medya şirketi, Eylül ayında yaptığı açıklamada problemin farkında olduğunu söylemişti. “Bunun sinir bozucu bir deneyim olduğunu biliyoruz, bu yüzden bunu değiştirmek için çalışıyoruz” diyen ve iki ay içerisinde durumu düzelteceğini belirten Twitter, sözünü tuttu. Platformun web sürümünde küçük ama önemli bir yenilik hayata geçti.

Snapchat’e Instagram Music benzeri özellik geliyor!Snapchat’e Instagram Music benzeri özellik geliyor!

Twitter artık ana sayfayı otomatik yenilemeyecek

Twitter yeni özelliği şu ifadelerle duyurdu:

Kaybolan Tweet deneyimine yönelik bir güncelleme web için kullanıma sunuluyor! Artık yeni Tweetlerin zaman çizelgenize ne zaman yüklenmesini istediğinizi seçebilirsiniz. Bunun için üstteki Tweet sayaç çubuğunu tıklayın.

Pazartesi gününden itibaren Twitter’da yeni dönem başladı. Önceden takip ettiğiniz kişiler tweet paylaştıkça ana sayfa otomatik olarak yenileniyordu. Bu sistemi kullanımdan kaldıran sosyal medya platformu, yeni paylaşımların yüklenip yüklenmemesini tamamen kullanıcı tercihine bıraktı. Ayrıca tweetleri hiçbir zaman yenilememe özgürlüğü de verdi.

Yüklenecek yeni tweetler algılandığında, Twitter bunları size ana sayfanın üst kısmında bildirecek. “20 Tweeti Göster” gibi bir istem çıkacak ve buna tıklanmadığı sürece ana sayfa yenilenmeyecek. Göster butonuna basıldığında ise aniden sayfanın en üstüne atlayacak. Böylelikle yüklenen en son tweete hızlıca ulaşım sağlayabileceksiniz.

Twitter, ana sayfayı Instagram’a benzetti

Kaybolan tweet sorununu çözmekle kalmayan Twitter, mobil kullanıcılarına da farklı deneyimler sunmak için yoğun çalışmalar sürdürüyor. Şirket bu kapsamda geçtiğimiz günlerde ana sayfanın tasarımını değiştirdi. Instagram benzeri, ekranda daha geniş alan kaplayan içerik dizaynını hayata geçirdi. Yeni görünüm iOS‘ten başlayarak kademeli olarak erişime açıldı.

Buna ek olarak platform, uygulamada ve web sürümünde tam boyutlu görseller göstermeye başladı. Bu sayede, önceden bir fotoğrafı kırpılmış versiyonunu gören kullanıcılar artık tam halini görebiliyorlar. İlk etapta Android ve iOS’te kullanılmaya başlanan yeni özellik geçtiğimiz hafta internet sitesine de geldi.