WhatsApp, bugün beta programında yeni bir güncelleme yayımladı. Dünya çapında 2 milyarı aşkın aktif kullanıcıya sahip platform, kullanıcılardan gelen talep ve şikayetlere yetişmeye çalışıyor. Çeşitli hataları düzeltmeye ve eksikleri tamamlamaya yönelik girişimlerini neredeyse her gün duyuyoruz. Bunun yanı sıra platform, sistemde ufak değişiklikler yapmaktan da geri durmuyor. İşte onlardan biri bugün ortaya çıktı…

Meta, Facebook gruplarında alışveriş dönemini başlattıMeta, Facebook gruplarında alışveriş dönemini başlattı

WhatsApp, grup simgesinde değişikliğe gitti

Mesajlaşma platformu, Google Play Beta Programı aracılığıyla yeni bir güncelleme gönderdi. Bu güncellemeyle birlikte sürümü 2.21.24.3’e çıkardı. WABetaInfo‘nun haberine göre, WhatsApp’ın son sürümde ilginç bir değişiklik yaptığını görüyoruz. Platform, grup simgesinde ufak bir değişiklik yapmayı tercih etti.

WhatsApp grup simgesi değiştiWhatsApp grup simgesi değişti
(WABetaInfo)

WhatsApp, Android 2.21.24.3 güncellemesi için yeni WhatsApp beta sürümünü yayımladı. Ancak yeni sürümün yeni özellikler getirdiğini söyleyemeyiz. Yalnızca grup simgesindeki kişi görselinden bir kişi eksik görünüyor. Peki, WhatsApp’ın bu değişikliği yapmasının sebebi ne?

Geçtiğimiz hafta, WhatsApp’ın ‘topluluklar‘ özelliği üzerinde çalıştığını duyurmuştuk. Böylece platform yöneticileri gruplar üzerinde daha fazla yetkiye sahip olacak. Bu topluluklar gruplara benzemekle birlikte daha farklı. Grupları gruplamaya yarayacak bir özellik.

Bu konuyu daha iyi ifade etmek için bir örnek verebiliriz. Bir kurs merkezini topluluk olarak düşünün. Bu toplulukların içinde ise gruplar olacak. Gruplar ise kurstaki sınıfları ayıracak. Yani büyük grup topluluklar olurken, içinde gruplar olacak.

Topluluklar özelliğinin simgesi de ortaya çıkmıştı. Buna göre, toplulukları grup sohbetinden ayırt etmek için topluluk simgelerinin kare şeklinde ve kenarları yuvarlak olduğu görüldü. Haber kaynağına göre WhatsApp, topluluklar için eski grup simgesini kullanmak istiyor gibi. Yeni simge beta test kullanıcıları için zaten kullanımda. Ancak ne yazık ki topluluklar özelliğinin ne zaman piyasaya çıkacağı belli değil.