WhatsApp’ta engellendiğini anlama yöntemleri, kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Artık görüşmek istediğiniz kişi veya kişileri, “engelle” özelliğini kullanarak hesabınızdan uzaklaştırabiliyorsunuz. Fakat WhatsApp, bir kişi sizi engellediği zaman bilgilendirme yapmıyor. Aynı şekilde siz engellediğinizde de karşı tarafı uyarmıyor.

WhatsApp’ta sizi engelleyenleri gösterdiğini iddia eden üçüncü parti uygulamalar var. Fakat bunlar bizzat WhatsApp tarafından geliştirilmediği için, daha da kötüsü kimlere ait olduğu bilinmediği için güvenilir oldukları söylenemez. Listemizde bu tarz programlara ihtiyaç duymadan WhatsApp’ta engellendiğini anlama yollarına değineceğiz.

WhatsApp’ta yedek mesajları şifreleme başladı! Nasıl yapılır?WhatsApp’ta yedek mesajları şifreleme başladı! Nasıl yapılır?

WhatsApp’ta biri sizi engellediğinde ne olur?

Engellenip engellenmediğinizi anlamaya geçmeden önce, engelleme özelliğinin ne işe yaradığına kısaca bakalım. Bir kişi sizi WhatsApp hesabından engellediğinde:

  • Birbirinizin son görülme bilgisini göremezsiniz.
  • Birbirinizin WhatsApp’ta aktif olup olmadığını anlayamazsınız.
  • Ne siz onun, ne de o sizin profil fotoğrafınızı göremez. Profil fotoğrafınızı değiştirdiğinden de haberiniz olmaz.
  • Gizlilik ayarının ne olduğuna bakılmaksızın, Hakkımda kısmı kaybolur.
  • Gönderdiğiniz mesaj karşı tarafa iletilmez. Ayrıca sesli ve görüntülü görüşme de yapamazsınız.
  • Durum paylaşımlarını göremezsiniz.

WhatsApp’ta engellendiğinizi anlamak için, şüphelendiğiniz kişinin profiline girin. Önceden son görülmesi gözüküyor olup aniden kaybolduysa, sizi engellemiş olma ihtimali yüksektir. Belirli aralıklarla, çevrim içi olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. WhatsApp’ta ‘çevrim içi durumunu kapatma’ özelliği bulunmuyor. Dolayısıyla, eğer engellenmediyseniz mutlaka görürsünüz.

WhatsApp’ta engellendiğini anlama yöntemleri arasında en iyisi, profil fotoğrafını kontrol etmektir. Bir kişi sizi engellediği zaman WhatsApp aranızdaki bağlantıyı tamamıyla keser. Bu kesintiye, profil fotoğrafları da dahildir. Eğer önceden görebildiğiniz resim aniden silindiyse, engellenmiş olabilirsiniz. Emin olmak için, onun tanımadığı bir numaradan da kontrol etmenizde fayda var.

whatsapp-isyeri-hesaplarini-anlamayi-kolaylastiriyorwhatsapp-isyeri-hesaplarini-anlamayi-kolaylastiriyor

Sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin profiline girin ve ‘Hakkımda’ kısmını kontrol edin. Eğer hiçbir şey yazmıyorsa, bu sizi engellediği anlamına gelebilir. Tabii Hakkımda kısmını profilinden gizlemiş veya size kapatmış da olabilir. Ancak mesaj gönderemiyorsanız, durumlarını göremiyorsanız ve bunlara ek olarak Hakkımda yazısı da gözükmüyorsa, kuvvetle muhtemel engellenmişsinizdir.

WhatsApp’ta engellendiğini anlama yöntemleri bu şekilde. Sizleri kimlerin engellediğini gösterdiğini iddia eden üçüncü taraf uygulamalara fazla güvenmeyin. Kişisel bilgileriniz ve mesajlaşmalarınız, fotoğraflarınız tehlikeye girebilir. Bu anlamda dikkatli olmanızda fayda var.