E-ticaret platformlarından da alışık olduğumuz ‘puanlama sistemi’ WhatsApp işletme hesaplarına geliyor. Şirketlerin müşteriler ile iletişime geçmelerini sağlamak amacıyla oluşturdukları işletme hesapları artık kullanıcılar tarafından değerlendirilebilecek. WhatsApp’ın açıklamasına göre, işletme puanlayan kullanıcının kişisel bilgilerini göremeyecek.

Yeni özelliğin geliştirme sürecinde görev alan Türk Meta (eski adıyla Facebook) çalışanı Güney Kayım, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “WhatsApp’ta geliştirdiğim ilk customer facing özellik release oldu. Artık bir iş yeriyle konuşurken, iş yerinden gelen mesaja puan verebiliyorsunuz.” bilgisini paylaştı.

WhatsApp, grup simgesini değiştiriyor! İşte yeni haliWhatsApp, grup simgesini değiştiriyor! İşte yeni hali

WhatsApp, işletme hesaplarını iyileştirmeyi hedefliyor

İşletme hesaplarını değerlendirme özelliği, yaklaşık 1 ay önce WABetaInfo tarafından ortaya çıkarıldı. Başlangıçta iOS ve Android Beta kullanıcılarının erişimine açılan puanlama sistemi, şu anda genel kullanıma sunuldu. Konuştuğunuz bir işletmenin size gönderdiği mesajları değerlendirerek, söz konusu hesaba ilişkin memnuniyetinizi belirtebilirsiniz.

Mesajları değerlendirmek için:

  • WhatsApp’ı açın.
  • Ardından işletmeyle aranızdaki sohbeti açın.
  • Değerlendirmek istediğiniz mesaja dokunun ve basılı tutun.
  • Değerlendir’e dokunun.
  • Mesajı değerlendirmek için istediğiniz sayıda yıldızı seçin.
  • Gönder’e dokunun.

Mesajları ‘Hiç yararlı olmadı’, ‘Yararlı olmadı’, ‘Biraz yararlı oldu’, ‘Yararlı oldu’, ‘Çok yararlı oldu’ olmak üzere toplamda 5 farklı seçenek üzerinden yıldızla değerlendirebiliyorsunuz. WhatsApp, gönderdiğiniz oylamayı işletme hesabına tamamen anonim bir şekilde bildiriyor. Yani isminizi ve diğer kişisel bilgilerinizi karşı taraf ile kesinlikle paylaşmıyor.

Şirket değerlendirme yapacak olan kullanıcıları, “Geri bildiriminiz isimsiz olarak kaydedilir ve WhatsApp tarafından, işletmelerin müşterilere gönderdikleri mesajları iyileştirmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılır” ifadeleriyle bilgilendirdi. Özelliği geliştirme amacının da işletme hesabı ile kullanıcı arasındaki iletişimi iyileştirmek olduğunu vurguladı.

WhatsApp’ın yeni masaüstü uygulaması yayınlandı! Nasıl indirilir?WhatsApp’ın yeni masaüstü uygulaması yayınlandı! Nasıl indirilir?

WhatsApp masaüstü uygulaması için de düğmeye bastı

WhatsApp, Windows işletim sistemi için geliştirdiği UWP (Evrensel Windows Platformu) tabanlı uygulamasını kullanıma sundu. Yeni uygulama, WhatsApp Web‘in desteklemediği ‘bilgisayardan son görülme kapatma’ gibi gizlilik ayarlarını yönetebilmenizi sağlıyor. Tasarımı da baştan aşağı yenilenen WhatsApp masaüstü yazılımını Microsoft Store’dan indirebilirsiniz.