Akıllı telefon pazarında yeni yıla geçiş için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Üreticiler, yıl sonu ve yıl başında yeni ürünlerini duyurmak için artık geri sayıma başladı. Bunlardan Xiaomi, muhtemelen en erken sunum yapacak üreticilerden biri olacak. Xiaomi 12 serisiyle karşımıza çıkacak firma, pek çok alanda bir ilke imza atacak.

Xiaomi 12 serisi hakkında sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Her geçen gün farklı ayrıntılarıyla gündeme gelen cihazlar,; tanıtım tarihine doğru yaklaşırken daha fazla detayıyla ortaya çıkıyor. Bu sefer iddialar telefonun arka kamera tasarımının değiştiği yönünde.

Xiaomi 12’nin kameralarına Leica desteği!Xiaomi 12’nin kameralarına Leica desteği!

Xiaomi, 12 serisinde kamera tasarımını değiştirecek mi?

Xiaomi geçen yıl Aralık ayında, Snapdragon 888 ile çalışan dünyanın ilk telefonu olan Mi 11 5G ile Mi 11 5G’yi tanıtmıştı. Bu nedenle, Çinli üreticinin Aralık ayında Snapdragon 8 Gen1 (Snapdragon 898); ile Xiaomi 12’yi piyasaya sürmesi bekleniyor.

Önceki söylentiler, Xiaomi 12’nin halka şeklinde bir kamera modülüne sahip olacağını iddia ediyordu. Ancak Digital Chat Station’e göre, Xiaomi 12’nin arka kamerasının tasarımı söylenenden tamamen farklı olacak. Ancak kamera modülünün ne tür dizayna sahip olacağı halen belirsizliğini koruyor.

Sızdırılan yeni bilgilere göre Xiaomi, 12 serisinin seri üretiminin başladı. Eğer işler yolunda giderse Aralık ayında Çin pazarında Snapdragon 8 Gen1 ile; piyasaya sürülen ilk telefonlardan biri Xiaomi 12 olabilir.

Xiaomi 12’nin beklenen teknik özellikleri

Qualcomm Snapdragon 898 işlemci ile gelecek ilk modellerden biri olan Xiaomi 12, performans konusunda oldukça iddialı. Henüz tanıtılmayan Snapdragon 898 işlemcinin çekirdek özellikleri sızdırıldı. Yeni işlemcide 1 adet 3.09GHz Cortex-X2 çekirdek; 2 adet 2.50GHz çekirdek ve 4 adet 1.79GHz çekirdek mevcut. Ayrıca işlemci grafik arabiriminde de Adreno 730 ile karşımıza çıkacak.

Xiaomi 12 modelinin, 2K çözünürlük destekli LTPO Samsung E5 ekran ile kullanıcılara sunulacağı sızıntılar arasında yer alıyor. Üçlü kamera dizilimiyle karşımıza çıkacak cihaz, 50 Megapiksel ana kamera ile sunulacak.

SDNSDNShiftdelete.net

Xiaomi, iddiaya göre yeni modelinde köklü tasarım değişikliğine gidecek. Sızdırılan render görüntülerini yalanlayan Xiaomi yetkilisi; Xiaomi 12 modelinin iddialı bir tasarım ile geleceğini ima etti.

Cihazın RAM ve depolama bilgileri henüz bilinmiyor. Xiaomi’nin yeni modelini Aralık 2021 veya Ocak 2022’de tanıtacağı tahmin ediliyor.

Yeni model, 100W hızlı şarj ve 50W kablosuz şarj desteğine sahip 5.000 mAh batarya ile tanıtılacak. Ayrıca sızıntılara göre Xiaomi, yeni modelde parmak izi okuyucu kullanmayacak.