Akıllı telefon pazarında yeni yıla geçiş için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Üreticiler, yıl sonu ve yıl başında yeni ürünlerini duyurmak için artık geri sayıma başladı. Bunlardan Xiaomi, muhtemelen en erken sunum yapacak üreticilerden biri olacak. Xiaomi 12 serisiyle karşımıza çıkacak firma, pek çok alanda bir ilke imza atacak.

Xiaomi 12 serisi hakkında sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Her geçen gün farklı ayrıntılarıyla gündeme gelen cihazlar, tanıtım tarihine doğru yaklaşırken daha fazla detayıyla ortaya çıkıyor. Kısa süre önce Xiaomi 12’nin 50 Megapiksel ana kameraya sahip olacağı iddia edilirken, şimdi ise yine kamera hakkında önemli bilgiler sızdırıldı.

Xiaomi’den beklenen MIUI 13 açıklaması!Xiaomi’den beklenen MIUI 13 açıklaması!

Xiaomi 12 serisi, Leica lenslere sahip olabilir

Alman kamera üreticisi Leica, bilindiği üzere pek çok markaya lensler konusunda destek oluyor. Daha önce bu lenslere Huawei’nin kameralarından aşina iken, bu kez de benzer bir durumun Xiaomi’de olacağı ortaya çıktı. Çin’in güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre Xiaomi, yeni amiral gemilerinin kameraları için Leica ile iş birliği yapacak.

Xiaomi 12 serisinin Leica kameralarla geleceği daha önce sadece söylentiden ibaretti. Lakin kısa süre önce Çinli bir kaynak, Leica lenslerle donatılan Xiaomi 11 Ultra’nın görüntüsünü paylaşarak bu iddiaları bir kez daha destekledi. Görünüşe bakılırsa Huawei ile yollarını ayıran Leica, bu kez de Xiaomi’nin amiral gemisi modelleri için bir araya gelecek.

Ancak söz konusu lenslerin tüm Xiaomi 12 serisinde olup olmayacağı belli değil. Zira sızıntıyı yapan kaynak, bunun yalnızca Xiaomi 12 Ultra ve 12 Pro modellerini kapsayacağını da ifade ediyor. Tabii ilerleyen günlerde detaylar netlik kazanacaktır.

Xiaomi 12 serisi hangi özelliklerle gelecek?

Xiaomi, genelde Qualcomm’un amiral gemileri için geliştirdiği yonga setini kullanan ilk üreticilerden biridir. Çinli üretici hatırlarsınız Mi 11 serisinde Snapdragon 888’i kullanan ilk şirket olarak kayıtlara geçti. Şimdi ise aynı durumun yine gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD’li çip üreticisi Qualcomm, 4nm işlem sürecine dayanan Snapdragon 898 yonga setini muhtemelen Aralık ayında piyasaya sürecek. Qualcomm’un bu yonga setini duyurmasından bir süre sonra da Xiaomi 12 serisinin piyasaya çıkması bekleniyor. Xiaomi’nin amiral gemisi modelleri, yüksek ihtimalle bu yonga setiyle karşımıza çıkacak ilk modeller olacak.

Teknik özellikler açısından Xiaomi 12 serisi, E5 malzemeyle desteklenen AMOLED bir ekran ile gelecek. En az 2K çözünürlükte olması beklenen bu ekranın, minimum 120Hz yenileme hızını da destekleyeceği söylentiler arasında.

Hızlı şarj tarafında ise Xiaomi, yine dikkatleri üzerine çekmeyi başaracak. Bu alanda oldukça iddialı olan firma, yeni amiral gemilerinde en az 100W hızlı şarja yer verecek. Buna eş değer olarak telefonların büyük pillerle geleceği de yine iddia edilmekte.