COVID-19 salgını sebebiyle evden çalışma modeline geçerken, öğrenciler ve iş dünyasının özellikle mobil cihazlara yönelik talebi arttı. Yıllardır kan kaybeden tablet ve PC pazarı ilk defa büyümeye başladı. Hatta işler tedarik zincirindeki kırılmalar nedeniyle talebin karşılanmadığı noktaya geldi. Krizi fırsata çevirmek isteyen şirketlerin başında da Xiaomi geliyor.

Tablet pazarındaki varlığını en son Mi Pad 4 modeliyle gösteren Xiaomi’nin geri döneceği sızdırılmıştı. Aylardır konuşulan Mi Pad 5 modeline ait eskiz tekniğiyle yapılan çizimler ortaya çıktı. Ek olarak cihazın farklı sürümleri de detaylandırıldı.

Satışlarda Apple’ı geçen Xiaomi, gözlerini daha yükseğe diktiSatışlarda Apple’ı geçen Xiaomi, gözlerini daha yükseğe dikti

Xiaomi Mi Pad 5 tasarımı nasıl olacak?

Bir süredir sessizliğini koruyan Mi Pad serisi beşinci jenerasyonuyla geri dönüyor. Enuma (model K81), Elish (K81A) ve Nabul (K82) olmak üzere üç versiyonla gelmesi beklenen ürün, iddiaya göre doğrudan Samsung Galaxy Tab serisi ve Apple iPad’in rakibi olmaya aday. Snapdragon 860 yonga setini bünyesinde barındıran ve ailenin en güçlü varyantı olacağı bilinen K82’nin 2K çözünürlüklü ve yüksek tazeleme hızına sahip bir ekranla geleceği iddialar arasında.

xiaomi mi pad 5xiaomi mi pad 5

Prototip çizimleri sızdırılan Nabul (K82) bir diğer adıyla Xiaomi Mi Pad 5 modelinin gövdesi ve arka tasarımı ortaya çıktı. Çizimlere bakıldığında, ekrandan başlayarak üst ve alt çerçeve boyutlarının selefine kıyasla küçüldüğünü anlamak mümkün. Ek olarak genişliklerin ekranın tüm köşelerinde eşit şekilde yapıldığı gözlerden kaçmadı. Ayrıca öne bakan kameranın ve ışık sensörünün üst tarafa konumlandırıldığı anlaşıldı.

Xiaomi Mi Pad 5 ikisi üstte, diğer ikisi de altında olmak üzere toplamda dört hoparlörü bünyesinde barındırıyor. Sağ tarafında Apple Pencil’a benzer bir kalemin konumlandırılacağı kablosuz şarj noktası yer alıyor. Sol kısımda ise iPad’e benzer klavye standı olduğu düşünülen küçük bir bölüm bulunuyor. Arka kapağı da ortaya çıkan tabletin kamera diziliminin Xiaomi Mi 11 serisiyle aynı olduğu açığa çıktı. Ek olarak USB Type-C portundan güç alacağı da gözler önüne serildi.

Peki siz Xiaomi Mi Pad serisinin ve genel olarak Android ekosistemindeki tabletlerin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Günümüz şartlarında bir ev kullanıcısı için yeterli mi? Fikirlerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.