Dünyanın en popüler video akış platformlarından YouTube, 10 Kasım 2021 tarihinde yaptığı bir açıklama ile dislike (beğenme) butonu için bir açıklamada bulunmuştu. Yeni dönemde videoların beğenmeme sayılarını gizleyeceğini açıklayan platformun kurucularından Jawed Karim, konuyla ilgili sessizliğini bozdu.

Prime Video’ya ‘YouTube’ dokunuşu: İşte yeni özellikPrime Video’ya ‘YouTube’ dokunuşu: İşte yeni özellik

Karim: ‘YouTube doğru bir karar almadı’

2005’in Şubat ayında Steve Cahen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan ve dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olan YouTube an itibarıyla ayda iki milyardan fazla kullanıcıya erişiyor. Kuruluşundan sadece bir yıl sonra Google tarafından tam 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube, o günden beri Google tarafından yönetiliyor ve periyodik olarak kullanıcılara farklı özellikler sunuyor.

Gün itibarıyla YouTube’un yeni dönemde dislike sayılarını gizlemesi hakkında bir açıklama yapan Karim, şirketin verdiği kararı çok hatalı bulduğunu ve bunun içerik üreticileri için de faydadan çok zarar getireceğini savundu.

İşte Karim’in açıklamaları:

“YouTube neden kimse tarafından ‘beğenilmeyen’ bu değişikliği yapıyor? Bir nedeni var ama bu iyi bir neden değil ve kamuya açıklanacak bir şey de değil. Kötü içeriği kolayca ve hızlı bir şekilde tespit edebilmek, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik platformunun temel bir özelliğidir. Peki neden? Çünkü kullanıcı tarafından oluşturulan her içerik iyi değildir.”

Jawed Karim

Bu tür bir çıkış YouTube eş kurucusu Jawed Karim’in ilk kez yaptığı açıklamalardan değil. 2013 yılında YouTube’u Google+ ile entegre eden şirket, bütün kullanıcıların videolara yorum yapabilmek için Google+ hesabına sahip olmasını zorunlu kılmıştı.

Jawed Karim, YouTube’un Google+ zorunluluğuna tepki gösteriyor.

Aynı gün YouTube’a yüklenen ilk video olan ‘Me at the Zoo’ (Hayvanat Bahçesinde Ben) adlı videoya yorum yapan Karim, oldukça sert bir biçimde, videolara yorum yapılabilmesi için neden Google+ hesabına sahip olması gerektiğini sorgulamıştı.

Peki sizler Jawed Karim’in yaptığı çıkış hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de dislike özelliğinin kaldırılması hatalı bir karar mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.