Yıl sonunda yeni işlemcilerini piyasaya sürecek olan AMD, Ryzen işlemcilerin haricinde Threadripper işlemciler için de hazırlık yapıyor. Bir ara 5 nm söylentisi ortaya atılsa da, işlemcilerin TSMC üretimi 7 nm+ litografi ile geleceği doğrulandı. Yeni nesil sunuculara güç verecek olan Zen 3 mimarili AMD Ryzen işlemciler de ortaya çıktı.

AMD’nin EPYC işlemcileri, sunucuları hedef alıyor. Intel’in bu pazardaki payı ise oldukça büyük.

Ryzen 4000 serisi işlemciler için sevindiren haberRyzen 4000 serisi işlemciler için sevindiren haber

Zen 3 mimarili AMD Ryzen Threadripper işlemciler 7 nm+ ile geliyor

2020 yılının sonuna doğru tanıtılacak olan Ryzen işlemciler, sızıntılara göre Threadripper ailesi ile birlikte gelecek. Geçtiğimiz yıl AMD tarafından tanıtılan Ryzen Threadripper 3990X, 64 çekirdekli bir işlemciydi. Pazarda büyüme yaşayan AMD, sunucu pazarını da ele geçirmek istiyor. Bu sebeple, Threadripper tarafında da hız kesmeden gelişmelere devam ediyor.

Yukarıda igorsLAB tarafından sızdırılan görselde, 64 çekirdekli iki ve 32 çekirdekli bir modeli içeren üç mühendislik örneği tespit edildi. Bunlardan tepe model olması beklenen 100-000000114-09 kodlu işlemci, 64 çekirdeğe sahip. 3.0 GHz turbo hıza sahip bu işlemci, 240W maksimum TDP değerine sahip. Burada 7 nm+ litografinin avantajını kullanan AMD, işlemciye göre yüksek TDP değerlerinden kaçınabilmiş.

Zen 3 mimarili yeni AMD Ryzen işlemciler, 7 nm+ litografi ile gelmesine rağmen büyük oranda performans geliştirmesi içeriyor. AMD’nin dediğine göre bu oran yaklaşık yüzde 20. Mimaride gelişme kaydeden AMD, bu sayede önbellek boyutlarında artışa gidebildi. Önceden 8 çekirdek için 4+4 şeklinde tasarım uygulayan AMD, artık tek 8 çekirdekli tasarıma geçmiş durumda. Böylece, önbellek boyutları ikiye bölünmeden tek boyutta birleşebiliyor.

Mimarinin değişmesi ile birlikte, maliyetler de azalmış durumda. Özellikle tepe model işlemcilerde maliyet yüzde 50’ye kadar düşürülebilmiş. Böylece AMD, daha ucuz işlemcilerin önünü açabilecek. Yeni Threadripper işlemciler, ek olarak PCIe 4.0 desteği de sunacak.