Android telefon üreticileri son zamanlarda RAM tüketimine yazılım ile çözüm buldular. OPPO ve Vivo halihazırda bu teknolojiyi kullanırken, Xiaomi‘de kısa süre önce piyasaya sürdüğü güncelleme ile bu özelliği belirli cihazlarına getirdi. Ancak asıl sürpriz ZTE’den gelecek.

Öne çıkan son bilgilere göre Çinli üretici, Axon 30 5G modeliyle birlikte sanal RAM’de fark yaratan bir özelliği yer verecek.

ZTE Axon 30, Memory Expansion Pro ile 20 GB’a kadar RAM sunacak

ZTE’nin yeni nesil Axon 30 modeli, 8 GB sanal RAM desteğine sahip ilk akıllı telefon olarak gelecek. Diğer üreticiler 3 GB ve 7 GB arasında sanal RAM yaratmaya olanak tanırken, ZTE ise bu sayıyı 8 GB’a kadar çıkaracak ve yine bir ilke imza atmış olacak. Buna göre 12 GB RAM’e sahip olan Axon 30, Memory Expansion Pro adlı bellek genişletme teknoloji sayesinde 20 GB’a kadar RAM sunacak.

Özellikle son günlerde adını sıkça duyduğumuz bellek genişletme teknolojisi, RAM’i sanal olarak artırmaya yarayan bir işlevdir. Daha önce ROOT ile yapılan bu işlem, şimdi ise stok yazılıma entegre ediliyor ve RAM’i tek tuşla yükseltmeye olanak tanıyor. Bu aşama sırasında RAM, dahili depolamanızdan belirli bir alanı alarak sanal RAM’e dönüştürüyor. Böylece oyunlarda veya yoğun kullanımlarınızda da işlerinizi yapmak eskisinden kolay hale geliyor.

ZTE’nin Axon 30 için geliştirdiği Memory Expansion Pro adlı bellek genişletme teknolojisi, RAM kapasitesini 8 GB artırmak için yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip UFS 3.1 ROM’u, yeni bir Lingxi motoruyla birleştirecek. Diğer akıllı telefon sahipleri sanal RAM’in çok fazla fark yaratmadığını ifade ederken, ZTE ise bu teknolojisiyle yine kullanıcılara gözle görülür bir deneyim yaşatmış olacak.